İMKB'de kısa vadeli görünüm pozitife döndü

  • Yazı boyutu
İMKB'de kısa vadeli görünüm pozitife döndü

İMKB'de kısa vadeli görünüm pozitife döndü

Piyasalar dün yatay banttaki hareketine devam ederek pozitif görünümü korurken İMKB'de de kritik destek seviyelerinden gelen tepki alımlarının özellikle endeks için lokomotif görevi gören banka hisselerinde etkisini artırdığı görüldü.
     Güne sınırlı da olsa satış baskılarıyla başlayan dünya hisse senedi ve bono piyasaları, satış baskılarının sınırlı kalmasının ardından ABD'de açıklanan verilerin beklentilerden iyi gelmesiyle toparlayarak günü sınırlı kayıplarla, içinde bulunulan yatay bant destekleri üzerinde kapattı.
     ABD'de Dow Jones endeksi günü yüzde 0,06 oranında değer kaybıyla 13.164 puandan kapatırken Avrupa tarafında ise ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin olumlu gelmeye devam etmesinin etkisiyle kayıplar biraz daha fazla oldu. Avro/dolar paritesi gün içinde 1,2344'ü gördükten sonra düşüşe geçerek 1,2265'e kadar gerilerken Almanya'da DAX endeksi de günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,40 oranında değer kaybıyla 6.946 puandan kapattı.
     ABD'de son zamanlarda açıklanan verilerin olumlu gelmesiyle FED'e yönelik parasal genişleme beklentilerinin ve buna paralel olarak risk iştahının azalmasına neden olduğunu belirten analistler bu etkiyle doların avro karşısında değer kazandığını kaydediyor. Bununla birlikte İspanya'nın gerek bankaları yeniden sermayelendirme gerekse yardım talebi konusunda daha hızlı davranacağı ve ECB'nin tahvil alımı konusunda adım atacağı beklentilerinin piyasaları desteklemeye devam ettiğini belirten analistler, bu sayede satış baskılarının şimdilik sınırlı kaldığını vurguluyor.
     İMKB'de ise bugünkü Merkez Bankası PPK toplantısına yönelik beklentilerle dün banka hisselerine gelen alışların etkisini artırdığı görüldü. Endeksin 64.500 üzerinde kapanış yapmasının piyasa oyuncuları tarafından olumlu bir indikatör olarak değerlendirileceğini ve teknik görünümü pozitife çevirebileceğini belirten analistler, ayrıca dolar bazlı 35.550 desteğinin dün çalıştığını ve bundan sonra da pozitif görünümün korunması için bu seviyenin takip edileceğini kaydetti.
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şunlar:
     10.00 Türkiye Temmuz TÜİK/TCMB Tüketici Güven Endeksi
     10.00 İspanya Haziran Sanayi Siparişleri (Yıllık)
     11.30 İngiltere Temmuz Perakende Satışlar
     12.00 Avro Bölgesi Temmuz TÜFE
     14.00 TCMB FAİZ KARARI
     15.30 ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları
     15.30 ABD Temmuz Konut Başlangıçları
     15.30 ABD Temmuz İnşaat İzinleri
     17.00 ABD Ağustos Philadelphia FED Endeksi
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir