İMKB'de işlem gören turbo sertifikaların sayısı 150'ye ulaştı

  • Yazı boyutu
İMKB'de işlem gören turbo sertifikaların sayısı 150'ye ulaştı

İMKB'de işlem gören turbo sertifikaların sayısı 150'ye ulaştı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören Turbo Sertifikalar'ın sayısı 150 oldu.
     Erste Securities Istanbul'dan yapılan açıklamaya göre, altın, bakır, petrol ve Türk hisse gibi dayanak varlıklara "TL" üzerinden yatırım imkanı sağlayan Turbo Sertifikalar, Erste Securities Istanbul tarafından 6 ay önce piyasaya sunuldu.
     Bugün kadar 30'dan fazla aracı kurum üzerinden işlem gören Turbo Sertifikalar'ın sayısı 150'ye ulaştı.
     İMKB'de işlemler en yoğun altın, petrol ve İMKB30 dayanak varlıkları üzerine çıkarılan turbo sertifikalarda gerçekleşirken, 17 adet Turbo Sertifika nakavt oldu.
     Türk Sermaye Piyasalarında sadece Erste Group tarafından ihraç edilen Turbo sertifikalardaki dayanak varlık sayısı da 20'ye ulaştı. Dayanak varlıklar arasında uluslararası spot piyasalarda işlem gören altın ve gümüş, Frankfurt Borsası'nda işlem gören DAX (Alman Menkul Kıymet Endeksi), New York Ticaret Borsası'nda işlem gören petrol ve bakır yanında İMKB30 Endeksi ve 14 Türk hissesi bulunuyor.
     Erste Securities İstanbul Genel Müdürü Erkan Kilimci, geçen hafta İMKB'de işlem görmeye başlayan bakır turbo sertifikalarının sanayicilere önemli avantajlar sağladığını belirterek, 2011 yılında bakır hammade ithalatının 4,1 milyar dolara ulaştığını ifade etti.
     Kilimci, "Turbo bakır sertifikaları yatırımcıların hem düşen hem de yükselen bakır fiyatları karşısında strateji geliştirmesini sağlıyor. İşlemlerin Borsa İstanbul'da gerçekleşmesi sebebiyle risk yönetimini kendi eline almak isteyenler için hesaplanması ve uygulanması daha kolay bir yatırım aracı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir