İMKB'de destek seviyeleri takip edilecek

  • Yazı boyutu
İMKB'de destek seviyeleri takip edilecek

İMKB'de destek seviyeleri takip edilecek

Haftanın ilk işlem gününde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda destek seviyeleri takip edilecek.
     Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde İspanya ve İtalya başta olmak üzere piyasalarda güçlü satış baskılarıyla pozitif seyrin bozulduğu görüldü. İspanya'da 10 yıllık tahvil faizlerinin tarihi zirveye yükselmesi ve IBEX endeksinin banka hisseleri önderliğinde yüzde 5,82 oranında değer kaybetmesi tüm piyasalarda satış baskılarını artırdı.
     ABD'de Dow Jones endeksi de negatif seyre ayak uydurarak cuma gününü yaklaşık yüzde 1 kayıpla kapatırken, Almanya'da DAX endeksinin kaybı ise yüzde 2'ye yaklaştı. Avrupa borç krizinin alınan kararlar ve önlemlere rağmen yayılmaya devam etmesi ve ABD tarafında piyasaların açıklanan verilerin ardından parasal genişlemeye yönelik umutlarındaki azalma piyasalardaki satış baskılarının artmasının en önemli nedeni olarak öne çıkıyor.
     Asya'da ise Çin yetkililerinin büyümeye yönelik endişeleri dile getirmesiyle düşüşlerin hızlandığı görülüyor. Bu dakikalarda Honkong borsası yüzde 2,58 oranında değer kaybederken Tokyo borsası Nikkei 225 endeksi de yüzde 1,9 oranında geriledi.
     İMKB ise haftanın son işlem gününe kadar devam eden dar banttaki sıkışmanın uluslararası piyasalardaki olumsuz seyrin de etkisiyle aşağı yönlü kırıldığı görüldü. Stop-loss satışlarının da etkisiyle endeks bir ara 61.400 puan seviyelerine kadar geriledikten sonra haftayı 61.792 puandan kapattı. Bu hafta yurt içinde başta tahvil-bono piyasası olmak üzere piyasaların MB enflasyon raporunu takip edecek.
     Analistler İMKB 100 endeksinde 62.100 altında kar satışlarına kısa vadeli yatırımcıların panik satışlarının da eklendiğini belirtiyorlar. Endeksin yurt dışındaki olumsuz seyre uzun süre kayıtsız kalmasının beklenmediğini belirten analistler orta ve uzun vadede olumlu teknik görünümün korunabilmesi için bu hafta düzeltme hareketinin destek seviyelerinin takip edileceğini kaydediyorlar. İMKB 100 endeksi için raporlarda öne çıkan destek seviyeleri ise şöyle; 61.300 - 60.700 ve 60.500
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler ise şöyle
     17.00 AB Tüketici Güven endeksi
     15.30 ABD Chicago FED İmalat Endeksi
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir