IMKB'de beklentiler 60 bin puan üstü... -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Öztürk: "İMKB…

  • Yazı boyutu
IMKB'de beklentiler 60 bin puan üstü...
  -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Öztürk:
  "İMKB…

IMKB'de beklentiler 60 bin puan üstü... -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Öztürk: "İMKB 100 endeksinde 58.000 puan üzerinde hedef 61.000 ve 62.000 seviyeleri" -"Türkiye ekonomisinde ikinci çeyrekten itibaren beklenen toparlanmayla birlikte bankacılık sektörünün karlılıklarında tekrar artış görebiliriz" -Eti Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Adem Özen: -"İMKB 100 endeksi, 60 bin puan seviyesini kırması durumunda 62 bin 400 seviyesini test edebilir"

Piyasa uzmanları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) beklentinin 60 bin puan üstü olduğunu bildirdi.
     Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Öztürk ve Eti Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Adem Özen, piyasaların son bir aydır beklentisini oluşturan gündem maddelerinin gerçekleşerek gündemden düşmesinin ardından yeni beklentileri ve İMKB'nin yönü ile ilgili görüşlerini, AA muhabirine açıkladı.
     Gülizar Öztürk, İMKB'nin son iki haftadır piyasalardan pozitif ayrışma gösterdiğini, bunun dün Moody's'in haberiyle belli olduğununu anlattı.
     İMKB 100 endeksinde 60.000 puan seviyesinin psikolojik direnç seviyesi olduğunu söyleyen Öztürk, "Düşen faiz ortamında da bankaların, özellikle yabancıların banka hisselerindeki alımları sonrasında İMKB'de dün 60.000 puan seviyesinin test ettik" dedi.
     Öztürk, son iki haftadır yaşanan yükseliş sonrasında dün bir miktar kar satışlarının geldiğini ifade ederek, FED faiz kararı öncesinde riske girmek istemeyenlerden de satışların geldiğini, bu yaşanan hızlı yükselişler sonrasında gelen kar satışlarını da normal karşılamak gerektiğini vurgulayarak, 58.800 puan seviyesinin aşağı kırılmadığı takdirde yükselişin devam edebileceğini belirtti.
    
     -Avrupa Birliği liderler zirvesi piyasalar için belirleyici olacak-
    
     Önümüzdeki hafta yapılacak Avrupa Birliği liderler zirvesinde olumlu kararların çıkması halinde endeksin daha yukarıya çıkabileceğini ifade eden Öztürk, endeksin sonraki hedeflerinin 61.000 ve 62.000 puan seviyelerinin olabileceği değerlendirmesini yaptı.
     İlk çeyrek itibariyle bankacılık sektöründe karlılık açısından geçen yıla göre düşüşler olsa bile, büyümeye devam ettiğini belirten Öztürk şu değerlendirmede bulundu:
     "Türkiye ekonomisinde ilk çeyrek sonuçlarını pek parlak geçmedi. İkinci çeyrekten itibaren ekonomide beklenen toparlanma ile birlikte bankacılık sektörünün karlılıklarında önümüzdeki dönemlerde tekrar artış görebiliriz. Düşen faizler de banka karlılıkları içinde olumlu. Bu nedenle Türkiye'nin yurt dışına göre pozitif ayrışma göstererek yoluna devam edeceğini düşünüyorum. Ama tabii kısa vadede bu önemli destek seviyelerini aşağı yönlü kırmaması şartı ile. Bu hafta İMKB 100 endeksi için yaptığımız analizde 58.000 puan seviyesinin altına inmediği taktirde 61.000 puan seviyelerinin ilk hedef olmak üzere yükselişine devam edeceğini düşünüyorum."
    
     -"ECB toplantısında faiz indirimi gündeme gelebilir."-
    
     FED'in twist operasyonuna devam etmesi ve Yunanistan seçimlerinin geride kalmasıyla beklentilerin gerçekleştiğini söyleyen Eti Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Adem Özen ise İMKB 100 endeksinin 60 bin seviyesini kırması durumunda 62 bin 400 puan direncini test edebileceğini kaydetti
     Özen, bugün toplanacak Avrupa Birliği maliye bakanları toplantısının, ay sonunda yapılacak AB liderler zirvesinin ve 5 Temmuz'daki Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısının takip edilmesi gerektiğine dikkati çekerek şöyle konuştu:
     "ECB toplantısında faiz indirimi gündeme gelebilir. Özellikle son yayımlanan datalar ekonomideki zayıf görünümün devam ettiğini gösteriyor. Bu zayıf görünüm ECB ile ilgili faiz indirim beklentilerini yükseltebilir. Faiz indirimi beklentisi piyasalar açısından olumlu algılanabilecek bir bahane olarak kullanılabilecektir."
     Özen, ay sonundaki AB liderler zirvesinin, piyasa yatırımcıları tarafından olumlu beklentiler yaratacak gündem maddesi olacağını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:
     "Geçen hafta JP Morgan tavsiye artırmıştı ve dün de Moody's Türkiye'nin tahvil notunu yükseltti. Petrol ve emtia fiyatları düşmeye devam ediyor. Enerji ve emtia fiyatlarındaki gerileme cari açığı daraltıcı etki yapıyor. Bu durumun yatırımcının gözünden kaçmadığını görüyoruz. Buna bağlı olarak da şu aşamada İMKB 100 endeksinin 60 bin puan üzerini test etmesi muhtemel gözüküyor. Yurt dışında negatif bir veri akışı ve beklenmedik bir durum olursa endeks 58 bin 500 seviyesine gerileyebilir. 60 bin seviyesini kırması durumunda ise İMKB 100 endeksinin 62 bin 400 direnç seviyesine yükselebileceğini tahmin ediyoruz"
    
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir