İMKB'de ayrışma devam edebilir -İMKB 100 endeksi için yurt dışı piyasalardan ayrışmanın…

  • Yazı boyutu
İMKB'de ayrışma devam edebilir
  -İMKB 100 endeksi için yurt dışı piyasalardan ayrışmanın…

İMKB'de ayrışma devam edebilir -İMKB 100 endeksi için yurt dışı piyasalardan ayrışmanın perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısı nedeniyle devam etmesi bekleniyor

İMKB 100 endeksi için yurt dışı piyasalardan ayrışmanın, perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısı nedeniyle devam etmesi bekleniyor.
     Geçtiğimiz hafta genel olarak negatif seyir izleyen piyasalar, haftanın son işlem gününde görülen yükselişlerle kayıplarını geri aldı.
     Haftalık bazda bakıldığında yükselen kanalın korunduğu ancak genel olarak yatay bir seyir izlendiği görülen piyasaların, açıklanan makro ekonomik verilere odaklandığı görülüyor. İspanya'yı kurtarma planının detaylarının belli olması, merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini düşürmeye ve ekonomideki canlılığı geri kazanmaya yönelik operasyonlarının piyasalardaki olumsuz seyri frenlediği bir hafta geride bırakıldı.
     ABD'de Dow Jones endeksi haftanın son işlem gününe kadar düşüş kaydederek, 200 günlük hareketli ortalaması olan 12.450 puana yaklaşsa da cuma günkü sert yükselişle haftayı hemen hemen önceki hafta kapanışı olan 12.777 puandan kapattı.
     Almanya'da DAX endeksi ise Avrupa tarafındaki olumlu seyrin etkisiyle haftayı yüzde 2,29 oranında yükselişle kapattı.
     Geçtiğimiz hafta avro/dolar paritesinde ise Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faizleri düşürmesinin ardından son iki yılın en düşük seviyesi görüldü. Cuma günü uluslararası piyasada en düşük 1,2163 seviyesini gören paritede avronun faiz avantajını kaybetmesi ve halen politik risklerin bulunması nedeniyle yükselişlerin sınırlı kalması bekleniyor.
     Bugüne gelindiğinde Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun büyümeye yönelik endişeleri dile getirdiği konuşmasının ardından hükümetin yeni müdahalelerde bulunabileceğine yönelik açıklamaları emtia piyasasında sınırlı da olsa düşüşlere neden oluyor.
     Borsa tarafında ise daha çok ekonomiyi rahatlatmaya yönelik Çin başta olmak üzere merkez bankalarının atacağı adımların beklentisiyle alıcılı bir seyir gözleniyor.
     İMKB tarafında ise geçtiğimiz hafta genel olarak kar satışlarının etkili olduğu bir hafta geride bırakıldı. Yılın zirvesi olan 63.616 puan seviyesine yaklaşan İMKB 100 endeksi global piyasalardaki belirsizlik ve endeksi bu seviyelere taşıyan itici güç olan banka hisselerinde görülen kar satışlarıyla bu seviyeyi aşamadı ve haftayı yüzde 0,18 oranında değer kaybıyla 62.662 puandan kapattı.
     İMKB 100 endeksi için yurt dışı piyasalardan ayrışmanın perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısı nedeniyle devam etmesi bekleniyor. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefini düşürebileceğine yönelik açıklamaları piyasada faiz indiriminin de gelebileceği beklentisine neden oluyor.
     Teknik analistler ise İMKB 100 endeksi için 61.900 ve 61.300 seviyelerinin destek 63.000 ve 63.600 seviyelerinin ise direnç olarak takip edilmeye devam edeceğini belirtiyorlar.,
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye işsizlik verileri
     10.00 Türkiye Tüketici Güven Endeksi
     11.00 Türkiye Haziran Bütçe Dengesi
     12.00 Euro Bölgesi Haziran TÜFE
     12.00 Euro Bölgesi Mayıs Dış Ticaret Dengesi
     15.30 ABD Haziran Perakende Satışlar
     17.00 ABD Mayıs İşletme Stokları
     ABD'de Citigroup olmak üzere açıklanacak şirket bilançoları
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir