İMKB bayram tatili öncesinde rekor arayacak

  • Yazı boyutu
İMKB bayram tatili öncesinde rekor arayacak

İMKB bayram tatili öncesinde rekor arayacak

Küresel piyasalar, ABD'de şirket karlarının düşürülmüş beklentileri bile karşılayamaması, Avrupa'da İspanya'nın resmi kurtarma başvurusunda bulunup bulunmayacağına yönelik belirsizliklerle dün satıcılı bir seyir izledi. Buna rağmen İMKB'nin küresel hisse senedi piyasalarından pozitif ayrışmasının devam ettiği ve 71.219 puanla tarihinin en yüksek ikinci kapanışını yaptığı görüldü.
     Analistler bugün için Japonya Merkez Banksı'nın ilave teşvike gidebileceği beklentilerinin piyasaları pozitif etkileyebileceğini, ayrıca ABD'de açıklanacak veriler ve Fed'in bugün başlayacak ve iki gün sürecek toplantısına yönelik beklentilerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini kaydediyor.
     Dün ABD'de Dow Jones endeksi Caterpillar'in yıl sonu satış hedefini düşürmesinin ardından tepki alımlarının sınırlı kalmasıyla günü hemen hemen önceki kapanış seviyesinden kapatırken S&P 500 endeksi ise yüzde 0,12 oranında değer kaybetti.
     Avrupa tarafında başbakan Rajoy'un bölgesel seçimlerde destek görmesinin yardım talebinde bulunacağı beklentilerini azaltması ve açıklanan Avro bölgesi borçlanma verilerinin tarihin en yüksek seviyeye çıkması ile Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,71, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,61, İspanya'da IBEX 35 endeksi ise yüzde 0,46 oranında değer kaybetti.
     Yurt içinde ise tahvil-bono piyasasında Merkez Bankası'nın açıkladığı beklenti anketinde yıl sonu enflasyon beklentisinin gerilemesi ile alıcılı seyir devam etti ve gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,18'e geriledi.
     İMKB'de banka ve holding hisselerinde görülen güçlü alışlarla endeks tarihinin en yüksek 2. kapanışını yaptı. Günü 71.219 puandan kapatan endeksin tarihi kapanış zirvesi 71.543 seviyesinde bulunuyor.
    
     14.30 Türkiye, TCMB ekim ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı
     14.30 Türkiye, TCMB, ekim ayı reel kesim güven endeksi
     14.45 ABD, haftalık mağaza satışları
     15.55 ABD, REDBOOK perakende satışlar
     17.00 ABD, ekim ayı Richmond Fed imalat endeksi
     17.00 Avro Bölgesi, ekim ayı öncü tüketici güven endeksi
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir