İMKB Başkanı Turhan: "Finans sektörünün gelişimi muhteşem ama tek kanatla uçmaya çalışan bir kuş…

  • Yazı boyutu
İMKB Başkanı Turhan: "Finans sektörünün gelişimi 
  muhteşem ama tek kanatla uçmaya çalışan bir kuş…

İMKB Başkanı Turhan: "Finans sektörünün gelişimi muhteşem ama tek kanatla uçmaya çalışan bir kuş gibi" "Bütün yük bankacılık sektörünün üzerine kalmış" "Büyük bir patlamanın eşiğindeyiz. Erken yola çıkan büyük avantaj sağlayacak"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, "Finans sektörünün gelişimi muhteşem ama tek kanatla uçmaya çalışan bir kuş gibi. Bütün yük bankacılık sektörünün üzerinde. Bunun biraz daha değişmesi, dengenin dağılması gerekiyor" dedi.
     Turhan, Ege İhracatçı Birlikleri'ndeki "Sermaye Piyasaları ve İMKB" konulu toplantıda yaptığı konuşmda, Türkiye'de finans sektörünün gelişiminin memnuniyet verici olduğunu belirtti.
     2011 yılının 9 aylık verilerine göre Türkiye'de finans sektörünün büyüklüğünün 1,4 trilyon liraya ulaştığını ifade eden Turhan, sermaye kuruluşları varlıklarının artması gerektiğini söyledi. Turhan, "Milli gelirin yüzde 100'ünü bulan bir finans sektörümüz var. Son 5 yılda iki kat büyümesi çok önemli bir gelişmedir. Bankacılık sektörünün bunun içindeki payı 1,2 trilyon lira. Sermaye kuruluşlarının varlıkları 160 milyar lira. Finans sektörünün gelişimi muhteşem ama tek kanatla uçmaya çalışan bir kuş gibi. Bütün yük bankacılık sektörünün üzerine kalmış. Bunun biraz daha değişmesi, dengenin dağılması gerekiyor" diye konuştu.
    
     -"Türkiye savaştan çıktı"-
    
     Türkiye'nin yüksek enflasyonla mücadelesini "şavaşa" benzeten Turhan şunları söyledi:
     "Ülkemiz bir savaştan çıktı. Bu silahlı kuvvetlerin girdiği bir savaş değil ama iktisadi anlamda bir savaştaydık. Bu savaşın adı yüksek enflasyondu. 1980'li, 1990'lı yıllarda yüksek enflasyonla uğraştık. 2005'te paradan 6 sıfır sildik. Paradan sıfırları silme operasyonları genellikle savaşlardan sonra olur. Enflasyon savaş kadar tahribat yaptı. Devlet iç borçlanmanın vadesi 9 aydı. Yani bir yılda 9 ay içinde bütün iç borçlanma ödemelerinin vadesi geliyor, bir daha borçlanıyordu. Bu kesin bir şekilde geride kaldı."
     Turhan, Türkiye'de yerleşik yatırımcıların son 10 yıllık dönemde yatırımlarını ya mevduatta ya da devlet iç borçlanma senetlerinde tuttuğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:
     "Siz ihracatçılar olarak bu işi çok iyi biliyorsunuz. Son 10 yıllık dönemde Türk parası mı kazandı yabancı parası mı- Türk parası kazandı. Dolayısıyla yabancı paraya yatırım yapanlar kaybetti. Son 10 yılda reel faizler ne oldu, düştü. Şirketlerimizin değeri, gayrimenkullerin, evlerin, fabrikaların değeri ne oldu, arttı. Dolayısıyla yurt içinde yerleşik yatırımcılar hem yatırım yaptıkları araç hem yatırımı yaptıkları para cinsi bakımından zarar ettiler. Türkiye'nin gelişiminden yeteri kadar istifade edemediler. Yurt dışından gelenler ise istifade ettiler. İşte bu Türkiye'nin geleceğine inanmak, henüz daha o güveni hissedememekle ilgili bir durum."
    
     -"Halka arz sayısı 40'a ulaşacak"-
    
     İMKB'deki şirketlerin piyasa değerinin 250 milyar dolar olduğunu belirten İbrahim Turhan, bu rakamın daha da artma potansiyelinin bulunduğunu söyledi.
     Turhan, şirketlerin halka açılma noktasında yeterli kararlılığı göstermediğini, önümüzdeki dönem sermaye piyasalarının atağa kalktığı, işlem gören şirket sayısının iki üç katına çıktığı bir dönemin yaşanacağını vurguladı.
     "Büyük bir patlamanın eşiğindeyiz. Erken yola çıkan büyük avantaj sağlayacak" diyen Turhan, halka açık şirketlerin yüzde 60'ının da yabancı yatırımcıların elinde olduğunu anlattı.
     Turhan, 2012 yılının ilk altı ayında 19 yeni şirketin halka arz edildiğini, yıl sonuna kadar rakamın 40'a ulaşmasını beklediklerini dile getirdi.
    
     -"Borsa birleşmelerinde kararlıyız"-
    
     İMKB Başkanı Turhan, toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin merkezi İzmir'de bulunan Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) İstanbul'a taşınıp taşınmayacağı yönündeki sorusuna karşılık Turhan, VOB'un endişesinde son derece haklı olduğunu, İzmir'in bu işten zarar görmeyeceğini aksine kazanç sağlayacağını vurguladı.
     Turhan, Sermaye Piyasası Kurulu Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle sürecin herkesi tatmin edecek şekilde sonuçlanmasını istediğini kaydetti. Turhan, Türkiye'nin dünyanın 16 büyük ekonomisi arasına girdiğine dikkat çekerek, şöyle dedi:
     "İlk 10'u hedefleyen bir ülke olarak 'borsa binası orada mı burada mı olsun' diye gereksiz tartışmalarla vakit kaybetmeye tahammülümüz yok. VOB ile biz süratle birleşmek istiyoruz. Bu birleşme iktisadi, ticari mantık içinde, tarafların el sıkışmasıyla, kimsenin hakkı yenmeden, İzmir bu işten en ufak zarar görmeden sağlanarak gerçekleşecek bir birleşme olacak. Norveç Borsası, Oslo'da değil New Jersey'de. Finans teknolojilerinin gelmiş olduğu nokta itibarıyla bizi sınırlayan tek şey ışığın hızıdır. İşlemdeki gecikme süresi 100 mikro saniyeye düşmüş. Karşı karşıya olduğumuz durum bu. Sermaye piyasalarındaki değişim 2004'de başladı. 2006'da büyük bir değişim yaşandı ama biz maalesef o dönemde çok başka şeyleri tartışıyorduk."
     EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise firmaların rekabetin çetin olduğu günümüz koşullarında finansal enstrümanların karmaşıklığı ya da riskin ölçülememesinin, yatırım kararlarını ertelemeye ya da vazgeçmeye neden olabildiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir