İMKB Başkanı İbrahim Turhan AA Finans Masası'na konuk oldu:(2) -"Sermaye piyasası yatırımcısı…

  • Yazı boyutu
İMKB Başkanı İbrahim Turhan AA Finans Masası'na konuk oldu:(2)
  -"Sermaye piyasası yatırımcısı…

İMKB Başkanı İbrahim Turhan AA Finans Masası'na konuk oldu:(2) -"Sermaye piyasası yatırımcısı istediği zaman almak, istediği zaman satmak, bu alım satımın da adil fiyattan gerçekleşmesini ister. Arz edilen sermaye piyasası aracı arttıkça, talebin geleceğinden hiç kuşku duymamak gerekir" -"İMKB'nin likiditesi çok daha büyük bir sermaye piyasasını taşımaya yeterli" -"(Şirketlerin halka açılması) Eskiden şehir hatları vapurunda satıcılar olurdu, 'Bu defteri alana bu kalem bedava diye. Ben de diyorum ki; ucuz, sağlıklı, kalıcı bir finansman imkanına erişmekle kalmıyorsunuz, yanında kurumsallaşma da bedava"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, sermaye piyasası yatırımcısının istediği zaman almak, istediği zaman satmak, bu alım satımın da adil fiyattan gerçekleşmesini istediğini belirterek, "Arz edilen sermaye piyasası aracı arttıkça, talebin geleceğinden hiç kuşku duymamak gerekir" dedi.
     Anadolu Ajansı'nın (AA) İstanbul'da Finans Editörlüğü bünyesinde başlattığı AA Finans Masası'nın ikinci konuğu İMKB Başkanı İbrahim Turhan oldu.
     AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ile AA Finans Haberleri Editörü Ali Bayaslan ve Finans Editörlüğü muhabirlerinin sorularını cevaplandıran Turhan, halka arz ve yatırım seferberliğine ilişkin soruya, bunun "bardağa nasıl bakıldığıyla" ilgili bir konu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Bu sene başından beri 22 tane halka arz gerçekleşti. Bu dünyada bir istisna, çünkü halka arz neredeyse hiç yok. Önümüzdeki dönemde yıl sonuna kadar 40'a kadar ulaşmasını bekliyoruz. İSO'nun açıkladığı en büyük ilk 1000'den 128 tanesi, ilk 500'den sadece 84 tanesi, ilk 100'den sadece 27'si borsamızda işlem görüyor. Özellikle bizim kotasyon birimimizdeki arkadaşlar, başkan yardımcılarım ve ben de dahil olmak üzere, elimizde demir asa, ayağımızda demir çarık, kapı kapı dolaşacağız ve bu konuda bilinç oluşturmaya çalışacağız. 4 Ekim'de Kayseri'de halka arz toplantımız gerçekleştirilecek. Bu yıl içerisinde ekim ayı sonunda İzmir'de, Manisa ve Aydın'ın da dahil olacağı bir zirve olacak. Hemen arkasında Denizli'de toplantı yapacağız. Bu toplantılarımızı bu şekilde aşama aşama bütün Türkiye'ye yayacağız."
    
     -"Kurumsallaşma bedava"-
    
     Turhan, halka arz ile sağlanan kaynağın, ucuz, kalıcı, sağlıklı olduğunu ifade ederek, "Sadece halka arzların sağladığı imkanlardan bahsetmiyoruz. Halka arz yoluyla halka arz gerekliliklerini yerine getirirken şirketimizin atması gereken adımlar ve süreçler kurumsallaşmayı da garanti altına alan adımlar. Eskiden şehir hatları vapurunda satıcılar olurdu, 'Bu defteri alana bu kalem bedava diye. Ben de diyorum ki; ucuz, sağlıklı, kalıcı bir finansman imkanına erişmekle kalmıyorsunuz, yanında kurumsallaşma da bedava" diye konuştu.
     İMKB'de, AA Genel Müdürü Kemal Öztürk ile birlikte AA Finans Terminali'ni faaliyete geçirmelerini anımsatan Turhan, şunları kaydetti:
     "Mesela, AA Finans Terminali'nde sürekli İMKB verileri akacak. İMKB'de işlem gören şirketlerin isimleri sürekli geçecek. Küresel yatırımcılar sürekli bu piyasa ile işlem yapıyor. Küresel yatırımcı bu piyasaya her girdiğinde sizin şirketinizin ismini de görüyor. Dolayısıyla şirketin itibarı anlamında da bir kazancı oluyor. Müşterileriniz, tedarikçileriniz, yatırımcılarınız şirketinizi tanıyor, aşina oluyor, şeffaf ve güvenilir bir kurum olarak kuruluşların hafızasında yer alıyor. Sadece bunlarla sınırlı da kalmıyor ama şimdi bununla yetinelim diğerlerini tanıtımlarımıza bırakalım."
    
     -"Her arz kendi talebini doğurur"-
    
     Küçük yatırımcıya güvenin sağlanmasına ilişkin soruya da Turhan, şöyle yanıt verdi:
     "Yurt dışından misafiriniz gelse 'ben güvercinleri çok severim' dese Yeni Cami'nin önüne götürürsünüz. Neden, bütün güvercinler orada çünkü, yem orada bulunuyor. Güvercin ile yem arasındaki ilişki gibi yatırımcı ile menkul kıymet arasında ilişki vardır. Klasik iktisat kuralına göre her arz kendi talebini doğurur. Bir yerde mal çoğalırsa müşteri de çoğalır. Bizim şirketlerimiz şöyle yanılgıya düşüyor; şirketlerinin yüzde 20-50'sini halka açtıkları zaman şirketin kontrolü ellerinden gidecek sanıyorlar. Sermaye Piyasası'nda halka açılan hiçbir şirket sıkıntı yaşamıyor. Çok az istisna olanlar vardı. Yatırımcı sizin üreteceğiniz katma değere, karın bir kısmına, değer artışından istifade etmek için oraya geliyor. Şirketlerin halka açıklık oranının artması büyük önem taşıyor. Halka açıklık oranı düşük olan şirketin likiditesinin az olması kaçınılmaz, çünkü ortada mal yok. Likiditesi düşük olan menkul kıymete kimse yatırım yapmak istemez. Sermaye piyasası yatırımcısı istediği zaman almak, istediği zaman satmak, bu alım satımın da adil fiyattan gerçekleşmesini ister. Arz edilen sermaye piyasası aracı arttıkça, talebin geleceğinden hiç kuşku duymamak gerekir. Yıl başından bugüne kadar borçlanma aracı ihracı da yaptık. 30 milyar liraya yaklaştı, belki de geçti. Demek ki ihraç yaptığınızda onu alacak müşteri var" dedi.
    
     -"Yabancı yatırımcı, 'varlık yok' diye yakınıyor"-
    
     Bütün dünyada likidite bolluğu yaşandığını ifade eden Turhan, şunları söyledi:
     "Gelişmiş piyasalarda özellikle bu finansal kaldıraçtan uzaklaşma sürecinde borçların azaltılması yönünde bir ortam olduğundan haberim var. Bu gelişmiş ülke merkez bankalarının izlediği politikalar neticesinde likiditenin artmasıyla paralel olarak seyrediyor. Gelişmiş ülkelerde yapılan finansal yatırımların getiri oranları bu kadar düşmüşken, Türkiye'nin hem maliye politikası, kurumsal yönetişimi, yatırım ortamı, hukuk düzeni açısından son krizde gösterdiği olumlu yönde ayrıştırıcı performans değerlendirdiğinde yatırımcılar için önemli ve cazip bir yatırım hedefi destinasyonu olduğu açık. Yabancı yatırımcılar, 'yeteri kadar varlık yok' diye yakınıyor. Sorunun çözümü, kısır döngüye dönüşebilecek o olumsuzluğun kırılması arz tarafından başlayacak."
     Turhan, Türkiye'nin likidite seviyesinin kendisini umutlandırdığını belirterek, "İstanbul Borsası likiditesiyle dünyada ilk 10 borsa arasında yer alıyor. İMKB'nin pay piyasalarının likiditesine bakıldığı zaman, piyasa değerine oranı itibariyle New York Borsa'sından sonra ikinci sırada geliyor. İMKB'nin likiditesi çok daha büyük bir sermaye piyasasını taşımaya yeterli" dedi.
     AA'nın kuruluş sebebinin İstiklal Savaşı'nın bütün gelişmelerini Anadolu'ya duyurmak olduğunu aktaran Turhan, aynı zamanda milli şuurun Anadolu sathında canlı tutulması olduğunu dile getirdi.
     Sağlıklı finansal veri akışının, ekonomik haber akışının bölgeye yayılmasıyla doğrudan ilişkili olduğuna dikkati çeken Turhan, Finans Haberleri Terminali'nin de öncelikli amacı bu olduğu için kendilerinin bu vizyonu gerçekleştirecek önemli bir araç olduğunu bildirdi.
     Turhan, İMKB Başkanlığı öncesi Merkez Bankası'ndaki görevi anımsatılarak, İMKB'ye ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Akademisyen olarak objektif olmak ve bulgulara dayanarak konuşmak zorundasınız. Merkez Bankası olarak temkinli olmak ve her zaman ihtiyat marjıyla konuşmak, politikalardaki gecikmeleri ve gecikmeli etkileri dikkate alarak hareket etmek zorundasınız. Borsacılıkta ise bunlardan fazlası var eksiği yok. Çünkü burası bir pazar yeri işletmeciliği. Pazar yerindeki en önemli şeyler; şeffaf, dürüst, açık, etkin, etkili ve rekabetçi bir pazar olmak zorunda. Bunları sağlayacaksınız. O yüzden çok dikkatli ve bu konuya yakinen hassasiyet göstermek lazım. Bütün bunları göz önüne alarak şunu diyebilirim; İstanbul Borsası piyasa değeri itibariyle baktığımız zaman, mili gelirin yüzde 30'ları civarına yaklaşan bir piyasa değerine sahip. Bu anlamda gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz, gelişmekte olan ülkeler grubunun da ortalamanın altında kalan bir noktadayız."
    
     -"Türkiye'nin ileriye gitmek için muazzam bir imkanı olabilir"
    
     Türkiye'nin likidite seviyesinin kendisini umutlandırdığını vurgulayan Turhan, İstanbul Borsası'nın likiditesinin dünyada ilk 10'da yer alan bir borsa olduğunu söyledi.
     İMKB'nin pay piyasalarının likiditesine bakıldığı zaman, piyasa değerine oranı itibariyle New York Borsa'sından sonra ikinci sırada geldiği bilgisini veren Turhan, İMKB'nin likiditesinin çok daha büyük bir sermaye piyasasını taşımaya yeterli olduğunu anlattı.
     Hem milli gelir rakamlarının, hem likiditenin bu anlamda umut vaat ettiğini vurgulayan Turhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Eksiklerimiz tabii ki var. Yapımız noktasında hayata geçirmemiz gereken hususlar var. Teknolojiye yatırım yapmak zorundayız. Daha yüksek miktarda emri, daha düşük gecikmeyle etkileyebilecek; çok dilli, AA gibi, çok varlıklı, çok para birimiyle işlem gören bir teknoloji platformu kurmak zorundayız. Farklı piyasaları süratle devreye almak zorundayız. Vadeli işlemlerin her türü, ürünlerin her çeşidi, emtia piyasaları, enerji piyasaları bizim önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi amaçladığımız performans kriterleri arasında yer alıyor. İşte bütün bunları gerçekleştirmek için, bölgemizde kuracağımız borsada piyasalar networkünün merkezi olarak İstanbul'u ayağa kaldırmak için tabii ki... Fazla zamanımız da yok. Bütün bu işleri kısa sürede gerçekleştirme azmindeyiz. Ama ülkemize güveniyoruz. Ekonomimize güveniyoruz. Mesai arkadaşlarımıza güveniyoruz. Ben başta Sermaye Piyasası Kurulu olmak üzere, sermaye piyasalarında faaliyet gösteren aracı kuruluşlarımızın, yatırımcılarımızın, ihraççı olacak şirketlerimizin, takas ve saklama kuruluşlarımızın, diğer bütün paydaşlarımızın da desteği ile bu amaçları gerçekleştireceğimize inanıyorum."
    
     -"SPK'nın vereceği izni bekliyoruz"
    
     Yurt dışında İMKB'nin tanıtımının çok önemli olduğunu aktaran Turhan, bununla ilgili şu anda çalışmaya başladıklarını ve gittikleri yerlerde şirketlerle ve yatırımcılarla da görüştüklerini söyledi.
     Önümüzdeki hafta Körfez Bölgesi'ni kapsayan 2 günlük bir seyahatinin olacağını bildiren Turhan, orada bazı şirketlerle görüşeceklerini kaydetti.
     Türkiye'nin kuzeyinde, güneyinde, doğusunda ve batısındaki bütün bölgelerdeki şirketlerle görüştüklerini dile getiren Turhan, bunun için SPK'nın vereceği bir izni beklediklerini vurguladı.
     Yurt dışında ihraç edilmiş yabancı para cinsinden menkul kıymetlerin ve sermaye piyasası araçlarının yurt içi piyasalarda da alınıp satılabilmesi veya yurt dışında yerleşik bir firmanın ya da kişinin ihraç edeceği sermaye piyasası aracının yabancı para cinsinden işlem görmesinin büyük önem taşıdığına işaret eden Turhan, "Küresel finans merkezlerinin tanımı içerisinde o piyasada yabancılar ile yabancıların yaptığı işlemlerin, toplam işlem hacmine oranı, önemli bir göstergedir. Yani bir piyasaya küresel finans merkezi denilmesi için yabancıların sadece başka yabancılarla sizin piyasanızda yaptığı işlemlerin oranı ve miktarı, sizin piyasanızda gerçekleşen yabancı işlemlerin miktarına oranı önem taşır" şeklinde konuştu.
     Kapalı tahtalarla ilgiyi konuya da değinen Turhan, bu mevzuların önemli bir kısmının 2001 krizi sırasında ve sonrasında gerçekleştiğini anımsattı. Turhan, 2001 krizinin Türkiye ekonomisine büyük zararlar verdiğini ve milli gelirin 3'te 1'inin kaybolduğunu bildirdi.
     Bunun da neticede bütün toplumdan transfer edilen bir kaynak olduğunu dile getiren Turhan, "Sadece tahtası kapatılan şirketlerin ortakları mağdur olmadı. Gerçekten toplum olarak hepimiz sıkıntı çektik. Burada önemli olan, bu tip durumların gerçekleşmemesini sağlamak. Sermaye Piyasası Kanunumuzda bu ve benzer durumlarda devreye girecek düzenlemeler var. Bütün önlemlere rağmen benzer durum ortaya çıkarsa oraya yatırım yapan yatırımcıların haklarını koruyacak bir düzenleme var kanununda. Bundan sonra ileriye bakmamız ve bir daha böyle istenmeyen durumların çıkmamasını sağlamamız lazım" ifadelerini kullandı.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir