İMKB Başkanı İbrahim Turhan:(2) -"Bankalara bazen eleştiri yapılıyor; 'Bankalar, krizin en…

  • Yazı boyutu
İMKB Başkanı İbrahim Turhan:(2)
  -"Bankalara bazen eleştiri yapılıyor; 'Bankalar, 
  krizin en…

İMKB Başkanı İbrahim Turhan:(2) -"Bankalara bazen eleştiri yapılıyor; 'Bankalar, krizin en zirveye çıktığı noktada küt diye kredileri kestiler' diye ama haklılar. Belki bana kızacaksınız ama bankalardaki para bankaların parası değil ki. O para emanet para" "Emanete uygun davranmak zorundalar. Payların halka arzı hem uzun vadeli hem de düşük maliyetli bir finansmandır" -"Türkiye'nin kazançlarından önümüzdeki dönemde yeteri kadar istifade etmenin yolu, Türk yatırımcılarının Türk sermayesi ve piyasasıyla barışması ve buluşmasıdır" -"Benim küçük bir sitemim var. İSO'nun en büyük 100, 500, 1000 şirketine baktığımda hafif bir burukluk hissediyorum. En büyük 100 şirketimizin sadece 28'i borsada bulunuyor. Ben sizi kırmadım, geldim. Sizler de bizim davetimize icabet edin"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, "Bankalara bazen eleştiri yapılıyor; 'Bankalar, krizin en zirveye çıktığı noktada küt diye kredileri kestiler' diye ama haklılar. Belki bana kızacaksınız ama bankalardaki para bankaların parası değil ki. O para emanet para" dedi.
     Turhan, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Odakule Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen "Sermaye Piyasalarındaki Gelişmelerin Sanayimizin Geleceğine Etkileri" konusunun ele alındığı Ağustos ayı Meclis toplantısına katıldı.
     Toplantıda konuşan Turhan, bu zamana kadar Türkiye'nin kazançlarından yeteri kadar istifade edilemediğini belirterek, "Türkiye'nin kazançlarından önümüzdeki dönemde yeteri kadar istifade etmenin yolu, Türk yatırımcılarının Türk sermayesi ve piyasasıyla barışması ve buluşmasıdır. Ben inanıyorum, ekonomimiz büyük başarı gösterecek. Refah artışından toplumun en uygun şekilde istifade etmesi de yatırımcıların yatırım tercihlerini şekillendirmelerinden geçiyor" diye konuştu.
     Turhan, borsanın yapısına bakıldığında 270 milyar dolara ulaşan bir piyasa değerine sahip olduğunu aktararak, "Bir açıdan baktığınızda, bölgedeki en büyük borsa, dünyadaki borsalar arasına koyduğunuzda gelişmekte olan ülke piyasaları arasında ilk 10'a girebiliyor" dedi.
     Borsada işlem gören senetlere bakıldığında şirketlerin bir hayli temkinli davrandığını ifade eden Turhan, şunları söyledi:
     "Şirketler, payların önemli bir kısmını ellerinde tutmayı tercih ediyorlar. Halka açtıkları payların da yarıdan fazlası yabancı yatırımcıların portföylerinde bulunuyor. Son 5 yılda bu anlamda bir iyileşme görülse de son derece yetersizdir. Borsamızda 4 temel piyasamız var. Pay senetleri piyasasında 398 şirketimizin payları işlem görüyor. Borçlanma araçları var. Yabancı para cinsinden işlem gören menkul kıymetler için yurt dışı sermaye piyasası araçları piyasamız var. KOBİ borsası olarak tanımlanan piyasamız var. Genel performansa bakıldığında uluslararası yabancı kuruluşun hazırladığı ülke endeksine bakıldığında, gelişmekte olan ülkelerin piyasalarındaki endekslerin ortalama performansını gösteriyor. İMKB'nin performansının, hiçbir zaman ne gelişmiş ülkelerden ne de gelişmekte olan ülkelerden daha kötü olduğunu görmek mümkün."
    
     -"Halka arzın iyi bilindiği kanaatinde değilim"-
    
     Turhan, halka arzların devam ettiğini ve 2012'nin 8 ayı itibariyle gelişen işletmeler piyasası da dahil 22 şirketin paylarını halka arz ettiğini anlatarak, "Gelişen işletmeler piyasasında ilk 6 ayda 8 şirket paylarını halka arz etti. Bu sevindirici bir gelişmedir. Payları kurum kaydında olan yani çok sayıda ortağıyla işlem gören ama paylarını borsaya tescil ettirmemiş 3 şirket de paylarını harekete geçirdiler. Bu halka arzlar sonucunda şirketlerimiz, 500 milyon lira yakın hasılat elde etti. Bu 500 milyon lira, bu şirketlerimizin öz kaynağıdır. Borçlanma araçları ihracında da 8 ayda yaklaşık 30 milyar liraya yakın borçlanma aracı ihracı gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak bankalarımız tahvil ihraç ediyorlar. Banka dışı finansal sektör iş kuruluşlarının da ilgi gösterdiğini görüyoruz. Halka arzın iyi bilindiği kanaatinde değilim. Sanayiciler olarak bir sistem kurmuşsunuz. Bu çark öyle bir çark ki bunun içine emek, sermaye, doğal kaynaklar giriyor. Siz bir sihir yapıp katma değer, iktisadi değer ortaya çıkıyor. Bu son derece önemli bir şey. Kazanıyorum, tüketimimden arta kalan tasarrufu ne yapacağımı bilemiyorum. O para atıl olarak durursa yazık olur."
    
     -"Yüreğim cız etti"-
    
     Turhan, bir ailenin samanlıkta sakladığı 100 bin lirasının yanması haberini anımsatarak, şunları kaydetti:
     "Ülkemizde bazı insanlar tasarruflarını samanlıkta saklamışlar. Para yanmış para... Ama olacak şey değil. Yüreğim cız etti. Milli gelirin yüzde 13'ü kadar tasarruf var ya, kaba hesap yapılırsa 160 milyar liraya karşılık geliyor. 2011 yılında yurt içinde yerleşiklerimiz toplam tasarruflara 160 milyar lira eklemişler. Mevduatlara, devlet iç borçlanma senetlerine, borsadaki pay senetlerinin artışına bakıyoruz, sigorta poliçelerindeki artışa bakıyoruz. Bunun yarısı bile etmiyor. Bu tasarrufların yarısı başka yerde demekki. Altının süs eşyası olarak alınması güzel bir şey ama bunun tasarruf olarak alınması yazık. Çünkü binbir zorlukla kazanılan para, başka ekonomik değerlerin üretilmesinde kullanılacağına, ekonomiye geri kazanılacağına, atıl vaziyette tutuluyor. Bu kayıpların önlenmesi halka arzların çoğalmasıyla mümkün."
    
     -"Payların halka arzı hem uzun vadeli hem de düşük maliyetli bir finansman"
    
     Turhan, sanayicilerin mutlak surette finansal imkanlarını arttırması gerektiğini belirterek, "Sanayicilerimiz finansal imkan bulsalar yapacaklar. Bankalar işletme finansmanında çok önemli bir rol oynuyorlar ama bankadan sağlayacağınız kaynak emanet kaynaktır. Bankalara bazen eleştiri yapılıyor; 'Bankalar, krizin en zirveye çıktığı noktada küt diye kredileri kestiler' diye ama haklılar. Belki bana kızacaksınız ama bankalardaki para bankaların parası değil ki. O para emanet para. Emanete uygun davranmak zorundalar. Payların halka arzı hem uzun vadeli hem de düşük maliyetli bir finansmandır. Servetin ve zenginliğin topluma yayılmasını sağlıyor. Bir kere kaynak halka arz edilip, borsada işlem görmeye başladığında muazzam bir likidite sağlıyor. Nakdi olmayan sermayeyi nakdi sermaye haline getirmek mümkün. Bankalarda kredi teminatı olarak kullanmak mümkün" şeklinde konuştu.
     Kurumsallaşmanın önemine işaret eden Turhan, kurumsallaşmada şirketlere yardım edecek unsurlardan birinin de halka arz olduğunu kaydetti.
    
     -İMKB Başkanı'ndan sitem-
    
     Turhan, halka arz edilen şirketlerin, bankalar, müşteriler, tedarikçiler ve kamu nezdinde güvenilir kurum haline geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bir küresel yatırımcı internetten İMKB'ye girdiğinde, haber kanallarına bakıldığında, şirketlerin isimlerini görüyor. Haber ajanslarında sürekli bu şirketlerin isimleri duyuluyor. Sadece reklam açısından baktığınızda halka araçların ne olduğunu görürsününüz. Benim küçük bir sitemim var. İSO'nun en büyük 100, 500, 1000 şirketine baktığımda hafif bir burukluk hissediyorum. En büyük 100 şirketimizin sadece 28'i borsada bulunuyor. Ben sizi kırmadım, geldim. Sizler de bizim davetimize icabet edin. Borsa ile daha yakın teşriki mesai kurun. Arkadaşlarımız kapınızı çalacak.
     Arkadaşlarımız, önümüzdeki 2 yıl içerisinde en büyük şirket listesindeki 150 şirketi ziyaret edecek. Bu arkadaşlarımızı bir dinleyin kaybedecek hiçbir şey yok. Halka arzın bir maliyeti var. Ben biliyorum ki en kredibilitesi yüksek şirketin borçlanma maliyetinden daha düşük. Satış hasılatının yüzde 4'ü ile 8'i arasında bulunuyor. Büyük hedeflerimizi gerçekleştirmek için önce Allah'a, sonra size güveniyoruz."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir