İMKB, banka hisselerindeki yüzde 3'e varan kayıplarla geriliyor

  • Yazı boyutu
İMKB, banka hisselerindeki yüzde 3'e varan kayıplarla geriliyor

İMKB, banka hisselerindeki yüzde 3'e varan kayıplarla geriliyor

Çin, İngiltere ve Avrupa Merkez Bankalarının müdahalelerinin ardından İMKB'de banka hisseleri öncülüğünde düşüş devam ediyor.
     Banka hisselerinde yüzde 3'lere varan değer kayıpları nedeniyle İMKB 100 Endeksinin düşüşü yüzde 1,5'a, İMKB 30 Endeksinin düşüşü ise yüzde 1,70'e ulaştı.
     Bankacılık endeksi 17 Mayıs 2012 tarihinden bu güne en sert düşüşünü gerçekleştirerek yaklaşık yüzde 2,5 değer kaybıyla 124.282 puana geriledi.
     Analistler, bankacılık endeksindeki sert düşüşü, merkez bankalarından gelen faiz indirim kararlarının ardından, TCMB'nin de faiz indirimine gideceği beklentisinin artmasına bağlıyor.
     TCMB'nin olası faiz indiriminin ise, banka karlarını olumsuz etkilenmesinin satış baskısını artırdığı belirtiliyor.
     Teknik analistler ise yorumlarında bankacılık endeksindeki yükselişin, 25 Mayıs tarihinde 100.198 puandan başladığını ve bugün gördüğü en yüksek 127.858 puana kadar neredeyse hiç düzeltme yapmadan devam ettiğini hatırlatıyor.
     Bu yükselişe bağlı olarak bugün gelen kar satışlarının da, düşüşte etkili olduğu kaydediliyor.
     Bu dakikalarda en fazla değer kaybeden banka hisseleri ise, yüzde 3,67 ile Vakıfbank, yüzde 2,61 ile TSKB, yüzde 2,80 ile Garanti Bankası, yüzde 2,70 ile Tekstilbank ve yüzde 2,63 ile TEB olarak sıralandı.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir