İMKB 2013 yılının ilk uluslararası anlaşmasını yaptı -İMKB ile Japan Exchange Group arasında…

  • Yazı boyutu
İMKB 2013 yılının ilk uluslararası anlaşmasını yaptı
  -İMKB ile Japan Exchange Group arasında…

İMKB 2013 yılının ilk uluslararası anlaşmasını yaptı -İMKB ile Japan Exchange Group arasında Mutabakat Zaptı imzalandı -İMKB Başkanı İbrahim Turhan: -"Söz konusu anlaşma, Borsa İstanbul'a geçiş döneminde imzaladığımız ilk anlaşma olarak tarihe geçti" -"Özellikle, iki ülkenin yatırımcılarına sunulmak üzere çifte kotasyona konu olacak ortak ürünler önemli fırsatlar sunuyor"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) Japan Exchange Group ile imzaladığı Mutabakat Zaptı ile küreselleşme adımları 2013 yılında da devam ediyor.
     İMKB'den yapılan basın duyurusuna göre, Yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile faaliyetlerine Borsa İstanbul olarak devam edecek olan İMKB, dün, Japan Exchange Group ile bir Mutabakat Zaptı imzaladı.
     Mutabakat Zaptı, borsa yatırım fonlarının çifte kotasyonunu kolaylaştırmayı ve iki borsa arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini öngörüyor. Mutabakat Zaptına göre, taraflar, borsa yatırım fonlarının her iki borsada işlem görecek şekilde kote edilmesi için imkan yaratacak ve ortak konferans ve çalıştaylar düzenlemek suretiyle bu fonların tanıtımını sağlayacak. Her iki borsa, uzun soluklu bir ilişki için çeşitli alanlardaki bilgi ve uzmanlıklarını paylaşacak.
     İki borsanın işbirliği, her iki piyasanın yatırımcılarına yatırım portföylerini çeşitlendirme imkanı sunacak, Türk ve Japon sermaye piyasalarının gelişimine de katkıda bulunacak.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Japan Exchange Group Genel Müdürü Atsushi Saito, anlaşmanın, iki borsa arasındaki mevcut ilişkiyi bir adım öteye taşıma ve her iki piyasanın gelişimi için ortak çalışmalar yapma imkanı sunduğunu belirtti.
     Hem bireysel hem kurumsal yatırımcılar için yurt dışı piyasalara açılma anlamında önemli bir yatırım aracı olan borsa yatırım fonlarının çifte kotasyonu için çalışacaklarını vurgulayan Atsushi Saito, bu anlaşmanın, iki ülke arasındaki sermaye akışını güçlendirme yolunda bir kilometre taşı olduğuna inandığını dile getirdi.
     İMK Başkanı İbrahim Turhan da, şunları kaydetti:
     "Güçlü tarihi kökenlere dayanan Japon ve Türk halklarının ilişkisi, sermaye piyasalarının yakın işbirliği ile hiç şüphesiz daha da güçlenecek. Özellikle, her iki ülkenin yatırımcılarına sunulmak üzere çifte kotasyona konu olacak ortak ürünler önemli fırsatlar sunuyor. Borsa Yatırım Fonları bu ürünlerden ilki olarak düşünüldü. Bu çerçevede imzaladığımız Mutabakat Zaptı'nın olumlu ve somut sonuçları çok yakın zamanda görülecek. Söz konusu anlaşma, Borsa İstanbul'a geçiş döneminde bulunduğumuz şu günlerde imzaladığımız ilk anlaşma olarak da tarihe geçmiş oluyor."
    
     -Japan Exchange Group hakkında-
    
     Dünyanın önde gelen borsalarından biri olan Japan Exchange Group ((JPX), Asya-Pasifik bölgesinin en büyük borsası olan Tokyo Stock Exchange (TSE) ile önemli bir türev borsası olan Osaka Securities Exchange'in (OSE) birleşmesiyle Ocak 2013'te bir holding şirketi olarak kuruldu. JPX hisseleri 4 Ocak 2013 tarihinden itibaren TSE'de işlem görmeye başladı. İki borsanın piyasa değeri Kasım 2012 itibariyle 3,5 trilyon dolara ulaştı. İki borsa ayrıca Nikkei 225, TOPIX ve JGB endekslerine dayalı vadeli işlem sözleşmeleri gibi önemli Japon türev ürünlerine de piyasa sağlıyor.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir