İMKB 100 endeksi 5 haftanın en düşüğüne geriledi

  • Yazı boyutu
İMKB 100 endeksi 5 haftanın en düşüğüne geriledi

İMKB 100 endeksi 5 haftanın en düşüğüne geriledi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi günü dünkü kapanışa göre 1.905,12 puanlık düşüşle 78.149,29 puandan kapatırken böylece 31 Aralık 2012 tarihinden bu yana gördüğü en düşük seviyeye gerilemiş oldu.
     İMKB'de hisse senetleri ortalama yüzde 2,38 oranında değer kaybederken toplam işlem hacmi 3,5 milyar lira oldu. Bankacılık endeksinin değer kaybı yüzde 4'e yaklaşırken holding hisseleri ise ortalama yüzde 1,31 oranında geriledi.
     Marbaş Menkul Değerler AŞ Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, İMKB'de bankalar öncülüğünde yeni bir satış baskısının izlendiğine dikkati çekti.
     Garanti Bankası'nın bilançosunun ardından bugün açıklanan Akbank bilançosu rakamlarının beklentilerden iyi olmasına rağmen piyasa tarafından olumlu karşılanmadığını vurgulayan Doğan "Bize kalırsa bilanço detaylarından piyasa olumsuz tarafı görmek istedi ve buradaki ayrıntılara takıldı" dedi.
     İMKB 100 endeksinin 80.000 üzerinde tutunamamış olmasının da 2. seansta satışları tetiklediğini ifade eden Doğan değerlendirmesine şöyle devam etti:
     "Gün sonunda geçtiğimiz hafta görülen diplerin de altına sarkılması ilerleyen günlerde 76.500 ve ardından çok daha güçlü destek olan 74.500 civarının test edilme ihtimalini arttırdı. Yurt dışı etken olarak petrol fiyatlarını takip etmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Çünkü buradaki yükselişler İMKB üzerinde ciddi bir baskı unsuru olmaya başladı."
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir