İMİB Tasarım Yarışması sonuçları açıklandı -Yarışmada birinci olan bisiklet parkı TWEAK…

  • Yazı boyutu
İMİB Tasarım Yarışması sonuçları açıklandı
  -Yarışmada birinci olan bisiklet parkı TWEAK…

İMİB Tasarım Yarışması sonuçları açıklandı -Yarışmada birinci olan bisiklet parkı TWEAK projesine, 12 bin lira ödül verildi

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı mali desteğiyle gerçekleştirilen "Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar" adlı proje kapsamındaki "Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak" isimli tasarım yarışmasının sonuçları, düzenlenen törenle açıklandı.
     Yapılan açıklamaya göre, genç mimar, iç mimar ve tasarımcıların Türk doğal taşlarına yönelik farkındalıklarının artırılması ve yaratıcılıkla yeniden değerlendirilen doğal taşlardan sürdürülebilir ürünler tasarlanmasını hedefleyen yarışmaya 64 başvuru yapıldı.
     Başvurular arasından, MSGSÜ Endüstriyel Ürün Tasarımı Bölümü'nden Yusufhan Doğan, MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü'nden Mustafa Özkurt ve Haliç Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden Ali Can Erdal'ın "TWEAK" adlı bisiklet parkı tasarımı birinci seçildi. Şehirlerde artan ve giderek artması hedeflenen bisiklet kullanımıyla birlikte bisiklet parklarına daha çok ihtiyaç duyulacağı düşüncesinden hareketle tasarlanan projenin ekibi, 12 bin liralık ödülün de sahibi oldu.
     Ödül töreninde ikinciye 8 bin lira, üçüncüye ise 4 bin lira para ödülü verilirken, ayrıca 5 adet 2 bin liralık mansiyon ve toplam 2 bin liralık satın alma ödülü de sahiplerini buldu.
     Yarışma kapsamında genç tasarımcılardan, alışveriş merkezleri, havaalanları, dış cephe kaplama, banyo ve bahçe peyzajı gibi alanlarda günlük yaşamda kullanılabilecek, üretilebilir, özgün tasarımlar ve ürünleri doğal taşla tasarlamaları istendi.
    
     -Türkiye'nin yanı sıra KKTC'den de katılım oldu-
    
     Yarışmaya, Türkiye ve KKTC'deki üniversitelerin ilgili bölümlerinden lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile Meslek Yüksek Okullarından ön lisans öğrencileri başvurdu.
     Tasarımlar MSGSÜ öğretim üyeleri ile tasarım ve mimarlık camiasından konularında uzman ve seçkin kişilerin yer aldığı 15 kişilik jüri tarafından değerlendirildi.
     Yarışmada, MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü'nden Kemal Şahin Yılmaz'ın, dış cephe, duvar, yer döşemesi, bahçe peyzajı, aydınlatma ve zemin-iç mekan aydınlatma, bölücü ve tavan olarak kullanılabilen PROFORMALIN adlı tasarımı ikinci oldu.
     Yarışmada üçüncülük ödülü ise, temelinde granit plakalardan oluşan bir radyatör olan WARM-TOUCH tasarımıyla, İTÜ Mimari Tasarım Bölümü öğrencisi Refiye Funda Doğru'ya verildi.
    
     -"Türk doğal taşına ilişkin farkındalıkları artırmayı hedefledik"-
    
     Ödül töreninde konuşan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, yarışma ile Türk doğal taşlarının daha yakından tanınmasını, geleceğin genç mimar, iç mimar ve tasarımcılarının sektörle buluşturulmasını amaçladıklarını ifade etti.
     Özer, öğrencilerin Türk doğal taşına ilişkin farkındalıklarının artırılarak gelecekte imza atacakları projelerde doğal taş kullanmalarının teşvik edilmesini hedeflediklerini de anlattı.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir