IMF'ten Türkiye açıklaması: -"Türk ekonomisi Avro bölgesinde artan gerginliğe ve en gelişmiş…

  • Yazı boyutu
IMF'ten Türkiye açıklaması: 
  -"Türk ekonomisi Avro bölgesinde artan gerginliğe ve 
  en gelişmiş…

IMF'ten Türkiye açıklaması: -"Türk ekonomisi Avro bölgesinde artan gerginliğe ve en gelişmiş ülkelerdeki zayıf iyileşmeye karşı dayanıklılık göstermiştir, ancak azalmakla birlikte kırılganlıklar sürmektedir" -"2011 yılının ikinci yarısından itibaren makroekonomik politikalardaki sıkılaştırma yerindedir ve yavaşlayan iç talebe katkı sağlamıştır" -"Cesaret verici şekilde, ekonomi yumuşak bir inişe doğru yavaşlamaktadır ve böylece son iki yılda oluşan dengesizlikleri düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Dış şoklara karşı korunaklı olmak ve mevcut politika tamponlarını güçlendirmek için mevcut 2012 bütçe hedeflerini ve sıkı para politikasını sürdürmek önemli olacaktır"

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türk ekonomisinin Avro Bölgesi'nde artan gerginliğe ve en gelişmiş ülkelerdeki zayıf iyileşmeye karşı dayanıklılık gösterdiği, ancak azalmakla birlikte kırılganlıkların sürdüğü görüşünde.
     IMF'ten yapılan açıklamada, Ernesto Ramirez Rigo başkanlığındaki heyetin son ekonomik gelişmeleri ve konsültasyon görüşmeleri hazırlıklarını ele almak üzere 31 Mayıs-6 Haziran 2012 tarihlerinde İstanbul ve Ankara'da ziyaretlerde bulunduğu hatırlatıldı.
     Heyetin Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan üst düzey yetkililer ve uzmanlar ile iş dünyasından temsilcilerle görüştüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Türk ekonomisi Avro bölgesinde artan gerginliğe ve en gelişmiş ülkelerdeki zayıf iyileşmeye karşı dayanıklılık göstermiştir ancak azalmakla birlikte kırılganlıklar sürmektedir.
     2011 yılının ikinci yarısından itibaren makroekonomik politikalardaki sıkılaştırma yerindedir ve yavaşlayan iç talebe katkı sağlamıştır. Cesaret verici şekilde, ekonomi yumuşak bir inişe doğru yavaşlamaktadır ve böylece son iki yılda oluşan dengesizlikleri düzeltmeye yardımcı olmaktadır."
    
     -Yeni ziyaret Eylül'de-
    
     Dış şoklara karşı korunaklı olmak ve mevcut politika tamponlarını güçlendirmek için mevcut 2012 bütçe hedeflerini ve sıkı para politikasını sürdürmenin önemli olacağına dikkat çekilen açıklamada, buna karşın küresel ekonomik gelişmelerin aşağı yönlü riskler arz ettiği bildirildi.
     Söz konusu risklerin gerçekleşmesi halinde güçlü kamu sektörü bilançosunun, yetkililere konjonktür karşıtı politikalar için imkan sağladığı belirtilen açıklamada, "Heyet toplantıya katılanlara zaman ayırdıkları ve görüşlerini samimi bir şekilde ifade ettikleri için teşekkürlerini sunar. Heyetin, IMF'nin üye ülkeleriyle yıllık bazda yürüttüğü olağan konsültasyon görüşmelerini yapmak üzere Eylül ayında Türkiye'ye tekrar ziyarette bulunması beklenmektedir" ifadelerine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir