IMF'nin ABD ekonomisi raporu -IMF'ye göre, "donuk" seviyelerde kalan ekonomik büyüme, yıl sonu…

  • Yazı boyutu
IMF'nin ABD ekonomisi raporu
  -IMF'ye göre, "donuk" seviyelerde kalan ekonomik büyüme, yıl sonu…

IMF'nin ABD ekonomisi raporu -IMF'ye göre, "donuk" seviyelerde kalan ekonomik büyüme, yıl sonu itibariyle yüzde 2, 2013 yılında da yüzde 2,3 civarında olacak -ABD'de işsizlik oranlarının ise bu yıl yüzde 8,2, 2013'te yüzde 7,9 olması öngörülüyor -IMF, Kongre'nin vergi kesintileri ve harcama politikaları konusunda anlaşmaya varmaması halinde, bunun ekonomik toparlanmayı tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu

IMF'ye göre, ABD ekonomisinin büyümesi bu yıl yüzde 2, gelecek yıl da yüzde 2,3 civarında olacak.
     IMF, ABD ekonomisine dair yıllık raporunu yayınladı.
     ABD'nin büyümesinin "donuk" seviyelerde kaldığını belirtilen raporda, Avro Bölgesi borç krizinin, ABD ekonomisinin büyümesini yavaşlatabileceği uyarısında bulunuldu.
     Raporda, ABD ekonomisinin büyümesinin, önümüzdeki iki yılda ılımlı düzeylerde seyretmeye devam edeceği kaydedildi.
     Buna göre, ABD'nin 2012 yılı sonu itibariyle yüzde 2, 2013 yılında da yüzde 2,3 civarında büyümesi bekleniyor. IMF, daha önce 2012 beklentileri yüzde 2,1, 2013'ü de yüzde 2,4 olarak açıklamıştı. Bunun yanında, büyüme oranı 2011 yılında yüzde 1,7 civarındaydı.
     IMF, işsizlik oranlarının ise çok az düşmesini öngörüyor. Bu kapsamda, ABD'de işsizlik oranlarının bu yıl yüzde 8,2, 2013 yılında da yüzde 7,9 olması öngörülüyor.
     Bazı "olumlu risklere" de yer verilen raporda, sermaye yatırımının öngörülenden güçlü çıkabileceği ve konut sektöründe beklenenden daha hızlı büyüme olabileceği bildirildi.
     IMF ayrıca Kongre'nin vergi kesintileri ve harcama politikaları konusunda anlaşmaya varmaması halinde, bunun ekonomik toparlanmayı tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.
     IMF Başkanı Christine Lagarde da ABD ekonomisindeki gelişmelerin, dünyanın geri kalanına ciddi olumsuz etkiler yaratabileceğini söyledi. ABD yönetimi ve Kongre'nin bütçe açığını azaltma doğrultusunda adımlar atması gerektiğini belirten Lagarde, Kongre'nin ABD hükümetinin borçlanma limitini de mümkün olduğu kadar çabuk yükseltmesi gerektiğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir