IMF-Macaristan arasındaki yeni toplantı Eylül ayında

  • Yazı boyutu
IMF-Macaristan arasındaki yeni toplantı Eylül ayında

IMF-Macaristan arasındaki yeni toplantı Eylül ayında

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Macaristan arasında kredi anlaşmasına ilişkin yeni toplantı Eylül ayında yapılacak.
     Macaristan Başbakanı Viktor Orban, IMF ile toplantılardan sorumlu Macaristan Devlet Bakanı Mihaly Varga ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, IMF ve AB yetkilileriyle Budapeşte'de Eylül ayında yeniden masaya oturulacağını kaydetti.
     IMF ile olan ilişkilerinin hissi bir ilişki olmadığını belirten ve "IMF bazen yardım edebilir ancak bazen yardım edemez" diyen Orban, IMF ile anlaşmaya o kadar da önem vermediğinin sinyalini verdi. 2010 yılında IMF'nin Macaristan'a yardım edemediğini belirten Orban, hükümetlerinin ülkede bulunan uluslararası şirketlere ve bankalara koyduğu ek vergilerin IMF tarafından tenkit edildiğini, bu nedenle kendileriyle anlaşmaya gitmekten kaçındıklarını açıkladı.
     IMF ve AB yetkilileriyle yaklaşık 12 gün süren toplantılarda önemli yol katedildiğini belirten Orban, taraflar arasında küçük pürüzlerin kaldığını, Eylül ayındaki yeni toplantılarda bu pürüzlerin de giderileceğini umut ettiğini söyledi.
     Pürüzlerin giderilmesiyle birlikte IMF ile 15-20 milyar avroluk yardım anlaşması yapacak olan Macaristan'ın alacağı bu yardımı kullanmaya niyeti olmadığını ifade eden Orban, alacakları bu parayı sadece güvenlik amacıyla kasalarında tutmak istediklerini yineledi.
     IMF ve Macaristan arasında kredi anlaşmasına ilişkin toplantılar 17 Temmuz'da başlamıştı.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir