IMF, İspanya ekonomisi için büyüme beklentisini düşürdü

  • Yazı boyutu
IMF, İspanya ekonomisi için büyüme beklentisini düşürdü

IMF, İspanya ekonomisi için büyüme beklentisini düşürdü

Uluslararası Para Fonu (IMF), İspanya ekonomisine ilişkin 2013 yılı büyüme beklentisini yüzde 1,3 daralmaya revize etti.
     İspanyol hükümeti açıkladığı 2013 bütçesinde, ekonomide gelecek yıl yüzde 0,5'lik daralma tahmini yapmıştı.
     IMF yayımladığı "Küresel Ekonomik Görünüm Raporu"nda, İspanya'nın 2012, 2013 ve 2017 yılları için öngörülen kamu açığını düşürme hedeflerini tutturamayacağını savundu.
     İspanyol hükümeti, kamu açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranını 2012'de yüzde 6,3, 2013'de yüzde 4,5 ve 2017'de yüzde 3'ün altına indirme hedefini devam ettirirken, IMF'ye göre bu oranlar 2012'de yüzde 7, 2013'de yüzde 5,7 düzeyinde olacak, 2017'de de yüzde 3'ün altına inmeyecek.
     Öte yandan, IMF'nin olumsuz tahminleriyle ilgili değerlendirmesi sorulan Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, "IMF, tüm dünyada ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü. Söyleyebileceğim tek şey, İspanyol hükümetinin yaptığı tek şey, bu tahminlerin tutmasını önlemeye çalışmaktır ve bu yüzden ekonomi politikasını yürürlüğe koymaktadır" dedi.
     De Guindos, İspanyol hükümetinin kamu harcamalarında yaptığı kesintilerin Avro Grubu tarafından desteklendiğini de söyledi.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir