IMF: "Çin ekonomisi yumuşak inişte"

  • Yazı boyutu
IMF: "Çin ekonomisi yumuşak inişte"

Uluslararası Para Fonu (IMF) Çin'in yavaşlayan ekonomisinin "aşağı yönlü" risklerle karşı karşıya olduğunu belirtti.

     IMF'nin raporunda, küresel piyasalarda artan dalgalanmalara rağmen ülke ekonomisinin yumuşak iniş gerçekleştirecek gibi göründüğü ifadesine yer verildi. Ülkede ekonomi alanındaki reformların büyük ölçüde dengesizlikleri azalttığı belirtilirken Çin'in bu yılki büyüme hedeflerine ulaşabilmesi için politikalara hız verilmesi gerektiği ifade edildi.
     IMF Asya Pasifik Bölümü Yönetici Yardımcısı Markus Rodlauer, "Çin ekonomisi yavaşlıyor ancak çok fazla bir yavaşlama beklemiyoruz. Bu yıl yüzde 8 civarında bir büyüme bekliyoruz -ki bu seviye dünyanın birçok ülke için ulaşılması güç bir rakam-" ifadesini kullandı.
     Raporda para birimi yuanın değerinin altında olduğunu vurgulayan kuruluş, ülkenin yatırımlara bağlı büyümeden tüketici harcamalarına bağlı bir büyümeye geçmesi gerektiğinin de altını çizdi.
     Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de yılın ikinci çeyreğinde büyüme oranı, ihracat ve tüketici harcamalarındaki azalmayla yüzde 7,6 olarak üç yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti.
     IMF geçtiğimiz günlerde Çin ekonomisinin 2012 yılı için büyüme tahminini yüzde 8,2'den yüzde 8'e indirmiş ve "sert iniş"in mümkün olduğunu söylemişti. Kuruluş, Çin'in 2013 için büyüme tahminini ise yüzde 8,8'den yüzde 8,5'e indirdi.
    
    
    


Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir