IMF 4. Madde Değerlendirme Raporu: -"Avro Bölgesi krizde kritik döneme girdi" -"Avrupa Merkez…

  • Yazı boyutu
IMF 4. Madde Değerlendirme Raporu:
  -"Avro Bölgesi krizde kritik döneme girdi"
  -"Avrupa Merkez…

IMF 4. Madde Değerlendirme Raporu: -"Avro Bölgesi krizde kritik döneme girdi" -"Avrupa Merkez Bankası faiz düşürebilir, tahvil alımı yapabilir"

Uuslararası Para Fonu'nun (IMF) Avro Bölgesi 4. Madde Değerlendirme Raporu'nda finans piyasalarında gerilimin artması sebebiyle Avro Bölgesi krizinin kritik bir döneme girdiği, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz düşürebileceği ve tahvil alımı yapabileceği belirtildi.
     Raporda, Avro Bölgesi'nde daha sıkı bir mali entegrasyonla birlikte ortak bir bankalar birliğinin kurulmasının parasal birliğin devamı açısından gerekli olduğu vurgulandı.
     Avro Bölgesi krizinde kritik döneme girildiği vurgulanan raporda, "Parasal politikaların talebi karşılamasının gerekliliğinin yanında, uzun vadeli büyümenin sağlanabilmesi için yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerekiyor" ifadesi kullanıldı.
     Avro Bölgesi ile ilgili olarak, ekonomik büyüme tahminlerine de yer verilen raporda, Avro Bölgesi'nin 2012'de yüzde 0,3 oranında daralacağı, 2013 yılında ise ekonomik daralmanın yüzde 0,7 oranına ulaşacağı belirtildi.
     Avro Bölgesi'nde krizden yoğun bir biçimde etkilenen ekonomilerde, malı düzenlemelerin ekonomik büyüme üzerindeki olumsuz etkilerine değinilen raporda, Avro Bölgesi'nde bu yıl TÜFE'nin yüzde 2,2, 2013'te ise 1,6 oranında artacağı öngörüldü.
     Raporda, ayrıca Avro Bölgesi'nde işsizlik sorununun ciddiyetini korumaya devam edeceği, Almanya'da işsizlik oranının yüzde 5'ken, İspanya'da yüzde 24 oranında seyredeceği ifade edildi.
     IMF raporunda, Avro krizine müdahalede Avrupa Merkez Bankası'nın daha aktif bir rol oynamasının önemine değinilirken, Avrupa Merkez Bankası'nın finansal piyasalardaki gerilimi hafifletmek için faizleri daha da düşürebileceği dile getirildi.
     Raporda, Avro Bölgesi'nde orta vadede ılımlı bir enflasyon riski olduğu, Avrupa Merkez Bankası'nın yeniden tahvil alımlarına başlayarak piyasalara likidite sağlayabileceği vurgulandı.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir