İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Ağustos ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım…

  • Yazı boyutu
İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2)
  -Ağustos ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım…

İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Ağustos ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim malları, gıda ve içeceklerde artış görülürken, yatırım malları, ara malları ve dayanıklı tüketim mallarında düşüş gerçekleşti

İmalat sanayi kapasite kullanım oranlarında, ağustos ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim malları gıda ve içeceklerde artış görülürken, yatırım malları, ara malları ve dayanıklı tüketim mallarında düşüş gerçekleşti.
     Merkez Bankası tarafından 2012 Ağustos ayına ilişkin yayımlanan "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" verilerine göre, geçen yılın ağustos ayına kıyasla dayanıksız tüketim mallarında kapasite kullanımı 0,7 puanlık artışla yüzde 72,8, tüketim mallarında 0,3 puanlık artışla 72,5 ve ara mallarında 1,4 puanlık artışla 76,5 oldu.
     Kapasite kullanımı dayanıklı tüketim mallarında 0,9 puanlık azalışla 71,7 ve yatırım mallarında 4,5 puanlık azalışla 72,5,gıda ve içeceklerde ise geçen yılın ayın dönemine göre 0,6 puanlık azalışla 70,4 seviyesinde gerçekleşti.
    
     -Sektörlere göre kapasite kullanım oranları-
    
     İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 82,8 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu, yüzde 79,7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı sektörü izledi.
     Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 55,8 ile diğer imalatlar sektörü geldi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir