İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Temmuz ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım…

  • Yazı boyutu
İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2)
  -Temmuz ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım…

İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Temmuz ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim malları, ara mallarında ve tüketim mallarında artış, dayanıklı tüketim mallarında ve yatırım mallarında düşüş yaşanırken, gıda ve içeceklerde değişim olmadı

İmalat sanayi kapasite kullanım oranlarında, bu yılın temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre, dayanıksız tüketim malları, ara mallarında ve tüketim mallarında artış, dayanıklı tüketim mallarında ve yatırım mallarında düşüş yaşanırken, gıda ve içeceklerde değişim olmadı.
     Merkez Bankası tarafından 2012 Temmuz ayına ilişkin yayımlanan "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" verilerine göre, geçen yılın temmuz ayına kıyasla dayanıksız tüketim mallarında kapasite kullanımı 0,8 puanlık artışla yüzde 73,3, tüketim mallarında 0,4 puanlık artışla 73,5 ve ara mallarında 0,7 puanlık artışla 77,1 oldu.
     Kapasite kullanımı dayanıklı tüketim mallarında 2,0 puanlık azalışla 74,1 ve yatırım mallarında 3,9 puanlık azalışla 72,4 ve seviyesinde gerçekleşti.
     Gıda ve içeceklerde herhangi bir değişim yaşanmayarak 73,00 seviyesinde gerçekleşti.
    
     -Sektörlere göre kapasite kullanım oranları-
    
     İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 81,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı sektöründe gerçekleşti. Bunu, yüzde 80,3 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı sektörü izledi.
     Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 55,8 ile diğer imalatlar sektörü geldi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir