İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Mart ayında mal gruplarına göre kapasite kullanımında…

  • Yazı boyutu
İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2)
  -Mart ayında mal gruplarına göre kapasite kullanımında…

İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Mart ayında mal gruplarına göre kapasite kullanımında geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim malları, gıda ve içecekler ve yatırım mallarında artış görülürken, dayanıklı tüketim malları ve ara mallarında düşüş görüldü

2013 yılı mart ayında mal gruplarına göre kapasite kullanımında geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim malları, gıda ve içecekler ve yatırım mallarında artış görülürken, dayanıklı tüketim malları ve ara mallarında düşüş görüldü.
     Merkez Bankası tarafından 2013 yılı Mart ayına ilişkin yayımlanan "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" verilerine göre, geçen yılın mart ayına kıyasla kapasite kullanımı dayanıksız tüketim mallarında 0,9 puanlık artışla yüzde 71,7'ye ulaştı.
     Kapasite kullanımı, dayanıklı tüketim mallarında 1,2 puanlık azalışla yüzde 73,6, tüketim mallarında 0,7 puanlık artışla yüzde 72,2, gıda ve içeceklerde 0,2 puanlık artışla yüzde 68,7, ara mallarında 0,8 puanlık azalışla yüzde 73,6 ve yatırım mallarında 0,1 puanlık artışla yüzde 72,8 seviyesinde gerçekleşti.
    
     -Sektörlere göre kapasite kullanım oranları-
    
     İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 81,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 79,3 ile ana metal sanayi sektörü takip etti.
     Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 56,4 ile diğer imalatlar sektörü geldi.
    
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir