İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Şubat ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım…

  • Yazı boyutu
İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2)
  -Şubat ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım…

İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Şubat ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre yatırım malları, gıda ve içecekler ve dayanıksız tüketim mallarında artış görülürken, dayanıklı tüketim malları ve ara mallarında düşüş görüldü

2013 yılı şubat ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre yatırım malları, gıda ve içecekler ve dayanıksız tüketim mallarında artış görülürken, dayanıklı tüketim malları ve ara mallarında düşüş görüldü.
     Merkez Bankası tarafından 2013 yılı Şubat ayına ilişkin yayımlanan "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" verilerine göre, geçen yılın şubat ayına kıyasla kapasite kullanımı dayanıksız tüketim mallarında 1 puanlık artışla yüzde 72,3'e ulaştı.
     Kapasite kullanımı, dayanıklı tüketim mallarında 4,1 puanlık azalışla yüzde 70,7, tüketim mallarında bir önceki yıla göre değişmeyerek yüzde 71,9, gıda ve içeceklerde 1,2 puanlık artışla yüzde 70,2, ara mallarında 2,9 puanlık gerilemeyle yüzde 73,1 ve yatırım mallarında 2,3 puanlık artışla yüzde 72,1 seviyesinde gerçekleşti.
    
     -Sektörlere göre kapasite kullanım oranları-
    
     İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 78,8 ile tekstil ürünlerinin imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 78,7 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı sektörü takip etti.
     Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 58,1 ile içeceklerin imalatı sektörü geldi.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir