İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Ocak ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım…

  • Yazı boyutu
İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2)
  -Ocak ayında mal gruplarına göre kapasite 
  kullanım…

İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Ocak ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim mallarında artış, ara malları, yatırım malları, dayanıklı tüketim malları ve gıda ve içeceklerde düşüş görüldü

2013 yılı ocak ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim mallarında artış, ara malları, yatırım malları, dayanıklı tüketim malları ve gıda ve içeceklerde düşüş görüldü.
     Merkez Bankası tarafından 2013 yılı ocak ayına ilişkin yayımlanan "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" verilerine göre, geçen yılın ocak ayına kıyasla kapasite kullanımı dayanıksız tüketim mallarında 0,3 puanlık artışla yüzde 73,1'e ulaştı.
     Kapasite kullanımı, dayanıklı tüketim mallarında 2,2 puanlık azalışla yüzde 70,0, tüketim mallarında 0,4 puanlık azalışla yüzde 72,3, gıda ve içeceklerde 0,9 puanlık düşüşle yüzde 70,1, ara mallarında 3,6 puanlık gerilemeyle yüzde 73,3 ve yatırım mallarında 2,7 puanlık değer kaybıyla yüzde 70,6 seviyesinde gerçekleşti.
    
     -Sektörlere göre kapasite kullanım oranları-
    
     İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 82,0 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 78,6 ile tekstil ürünlerinin imalatı sektörü takip etti.
     Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 59,3 ile diğer imalatlar sektörü geldi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir