İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Aralık ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına…

  • Yazı boyutu
İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2)
  -Aralık ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına…

İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Aralık ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim mallarında artış görüldü, dayanıklı tüketim malları, yatırım malları, ara malları, gıda ve içeceklerde düşüş gerçekleşti

Aralık ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim mallarında artış görüldü, dayanıklı tüketim malları, yatırım malları, ara malları, gıda ve içeceklerde düşüş gerçekleşti.
     Merkez Bankası tarafından 2012 yılık Aralık ayına ilişkin yayımlanan "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" verilerine göre, geçen yılın Aralık ayına kıyasla kapasite kullanımı dayanıksız tüketim mallarında 0,1 puanlık artışla yüzde 73,8'e ulaştı. Kapasite kullanımı tüketim mallarında 1,0 puanlık azalışla yüzde 73,1, gıda ve içeceklerde de 0,2 puanlık azalışla yüzde 72,1 oldu.
     Kapasite kullanımı dayanıklı tüketim mallarında 4,9 puanlık azalışla yüzde 71,1, ara mallarında 2,3 puanlık düşüşle yüzde 74,8 ve yatırım mallarında 3,1 puanlık değer kaybıyla yüzde 72,0 seviyesinde gerçekleşti.
    
     -Sektörlere göre kapasite kullanım oranları-
    
     İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 81,1 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 79,3 ile ana metal sanayi sektörü takip etti.
     Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 56,4 ile diğer imalatlar sektörü geldi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir