İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Kasım ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına…

  • Yazı boyutu
İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2)
  -Kasım ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına…

İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Kasım ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına göre geçen yılın aynı ayına göre gıda ve içeceklerde ve dayanıksız tüketim mallarında artış görülürken, yatırım malları, dayanıklı tüketim malları ve ara mallarında düşüş gerçekleşti

Kasım ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına göre gıda ve içeceklerde ve dayanıksız tüketim mallarında artış görülürken, yatırım malları, dayanıklı tüketim malları ve ara mallarında düşüş gerçekleşti.
     Merkez Bankası tarafından 2012 kasım ayına ilişkin yayımlanan "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" verilerine göre, geçen yılın kasım ayına kıyasla kapasite kullanımı dayanıksız tüketim mallarında 0,5 puanlık artışla yüzde 74,8, tüketim malları 0,6 puanlık azalışla yüzde 74,1 ve gıda ve içeceklerde 0,6 puanlık artışla yüzde 74,0 oldu.
     Kapasite kullanımı dayanıklı tüketim mallarında 4,6 puanlık azalışla yüzde 72,0, ara mallarında 4,9 puanlık düşüşle yüzde 75,0 ve yatırım mallarında 5,5 puanlık değer kaybıyla yüzde 71,1 seviyesinde gerçekleşti.
    
     -Sektörlere göre kapasite kullanım oranları-
    
     İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 85,8 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 79,4 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı sektörü takip etti.
     Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 52,4 ile diğer imalatlar sektörü geldi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir