İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Ekim ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına…

  • Yazı boyutu
İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2)
  -Ekim ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına…

İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Ekim ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına göre geçen yılın aynı ayına kıyasla dayanıksız tüketim malları, tüketim malları ile gıda ve içeceklerde artış görülürken, dayanıklı tüketim mallarında, ara malları ve yatırım mallarında düşüş gerçekleşti

Ekim ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına göre geçen yılın aynı ayına kıyasla dayanıksız tüketim malları, tüketim malları ile gıda ve içeceklerde artış görülürken, dayanıklı tüketim mallarında, ara malları ve yatırım mallarında düşüş gerçekleşti.
     Merkez Bankası tarafından 2012 ekim ayına ilişkin yayımlanan "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" verilerine göre, geçen yılın ekim ayına kıyasla kapasite kullanımı dayanıksız tüketim mallarında 1 puanlık artışla yüzde 75, tüketim malları 0,2 puanlık artışla yüzde 74,6 ve gıda ve içeceklerde 2 puanlık artışla yüzde 74,6 oldu.
     Kapasite kullanımı dayanıklı tüketim mallarında 3 puanlık azalışla yüzde 73,4, ara mallarında 3,1 puanlık düşüşle yüzde 75,8 ve yatırım mallarında 3,1 puanlık değer kaybıyla yüzde 73,4 seviyesinde gerçekleşti.
    
     -Sektörlere göre kapasite kullanım oranları-
    
     İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 83 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 81,5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı sektörü takip etti.
     Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 54,4 ile diğer imalatlar sektörü geldi.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 99 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir