İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Eylül ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına…

  • Yazı boyutu
İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2)
  -Eylül ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına…

İmalat sanayinde kapasite kullanımı (2) -Eylül ayı kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına göre geçen yılın aynı ayına kıyasla dayanıksız tüketim malları, tüketim malları, gıda ve içeceklerde artış görülürken, yatırım malları, ara malları ve dayanıklı tüketim mallarında düşüş gerçekleşti

Eylül ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına göre geçen yılın aynı ayına kıyasla; dayanıksız tüketim malları, tüketim malları, gıda ve içeceklerde artış görülürken, yatırım malları, ara malları ve dayanıklı tüketim mallarında düşüş gerçekleşti.
     Merkez Bankası tarafından 2012 eylül ayına ilişkin yayımlanan "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı" verilerine göre, geçen yılın eylül ayına kıyasla kapasite kullanımı dayanıksız tüketim mallarında 0,9 puanlık artışla yüzde 72,8, tüketim mallarında 0,8 puanlık artışla yüzde 73,5 ve gıda ve içeceklerde 1,3 puanlık artışla yüzde 69,9 oldu.
     Kapasite kullanımı dayanıklı tüketim mallarında 0,9 puanlık azalışla yüzde 75,0, ara mallarında 1,8 puanlık düşüşle yüzde 76,1 ve yatırım mallarında 6,2 puanlık değer kaybıyla yüzde 70,4 seviyesinde gerçekleşti.
    
     -Sektörlere göre kapasite kullanım oranları-
    
     İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 85,8 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 81,7 ile elektrikli teçhizat imalatı sektörü izledi.
     Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 55,2 ile diğer imalatlar sektörü geldi.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir