İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Haziran ayı…

  • Yazı boyutu
İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
  -"Haziran ayı…

İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Haziran ayı kapasite kullanım oranında yaşanan bu azalma, bizim zaten farkında olduğumuz, hesaba kattığımız, dikkate aldığımız bir durum" -"Yaşanan küresel çalkantıya rağmen Türkiye'nin bu dönemdeki başarıları uluslararası derecelendirme kuruluşlar tarafından da takdir edilmektedir"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Haziran ayı kapasite kullanım oranında yaşanan azalmanın, zaten farkında oldukları, hesaba kattıkları ve dikkate aldıkları bir durum olduğunu bildirdi.
     Ergün, yazılı açıklamasında, Merkez Bankası tarafından açıklanan Haziran Ayı Kapasite Kullanım Oranını değerlendirdi.
     İmalat Sanayi Kapasite Kullanım oranlarının 2012 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azalarak 74,6 seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatan Ergün, imalat sanayi kapasite kullanımının bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 2,1 azaldığını kaydetti.
     Dünyada birbiri ardına gelen haberlere rağmen Türkiye'nin güçlü üretimine istikrarlı bir şekilde devam ettiğini, açıklanan bu verilerin de Orta Vadeli Programda yer alan büyüme beklentisinin gerçekleşeceğini teyit ettiğini belirten Ergün, zaten büyüme beklentisinin de dünyadaki çalkantılar ve bunların Türkiye üzerindeki olası etkilerinin öngörülerek belirlendiğini bildirdi.
     Haziran ayı kapasite kullanım oranında yaşanan bu azalmanın da zaten farkında oldukları, hesaba kattıkları, dikkate aldıkları bir durum olduğunu belirten Ergün, şunları kaydetti:
     "Mühim olan Türkiye'nin orta vadeli planlarını başarıyla uygulamaya devam etmesidir. Yaşanan küresel çalkantıya rağmen Türkiye'nin bu dönemdeki başarıları uluslararası derecelendirme kuruluşlar tarafından da takdir edilmektedir. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin kredi notunun artırıldığına şahit olduk. Fakat altını çizmek isterim ki bu not artırımları doğru olmakla birlikte geç kalınmış kararlardır. Üstelik Türkiye'nin notu halen olması gereken yerin altındadır. Nitekim yatırımcıların ülkemize olan ilgisi ve Türkiye'nin borçlanma koşulları bu durumu açıkça göstermektedir."
    
     -"Türkiye'de istikrarlı bir siyasi atmosfer hakim"-
    
     Krizin kaynağı olan ülkelere bakıldığında yüksek kamu borçlarının, bütçe açıkları ve artan işsizliğin ülkelerin büyümelerini sınırladığını, bu durumun bankacılık ve finans sistemi üzerinde büyük riskler oluşturduğunu ve sonunda güven bunalımının olduğunu gördüklerini ifade eden Ergün, Türkiye'ye bakıldığında ise Avrupa ortalamalarının çok altında kamu borcu ve bütçe açığıyla, her geçen gün azalan işsizlikle ve devamlı üretken bir sanayici ve girişimci yapısıyla karşılaştıklarını belirtti. Ergün, üstelik buna ilaveten Türkiye'de istikrarlı bir siyasi atmosferin hakim olduğunu, tüm bunların ışığında sanayinin daha da gelişmesinin önünde herhangi bir engel bulunmadığını kaydetti.
     Geçen hafta teşvik sistemini güncellediklerini, yeni sistemle birlikte hem sanayicilerin işini daha da kolaylaştırmayı hem de sanayi de katma değerli ürünlere dönük değişimi yapmayı hedeflediklerini ifade eden Ergün, şu bilgileri verdi:
     "Nitekim ilaç, savunma, test merkezi gibi yüksek katma değerli sektörlerde yapılan yatırımlar ya da Bakanlığımızca desteklenen Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilen ürünlerin üretimine dönük yatırımlar öncelikli yatırımlar olarak belirlenmiş ve özel olarak desteklenmiştir. Ayrıca Ar-Ge'ye de özel bir önem verilmiştir ve Ar-Ge yatırımlarına teşvik sisteminde yer verilmiştir. Bunun haricinde gerek Bakanlığımız, gerekse TÜBİTAK, KOSGEB gibi ilgili kuruluşlarımız eliyle Ar-Ge verdiğimiz destekler devam etmektedir. Türkiye, artık yüksek katma değerli sektörlerde bir atılım gerçekleştirecektir. Bu gerçeği, son olarak ABD'de katıldığımız Biyoteknoloji Fuarı'nda da bir kere daha görmüş olduk. Dünyaca ünlü birçok firma yetkilisiyle yaptığımız görüşmelerden önümüzdeki dönemde ülkemizde çok nitelikli yatırımlar yapılacağının sinyallerini aldık."
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir