İller Bankasından uluslararası kredi desteği -İlbank ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı…

  • Yazı boyutu
İller Bankasından uluslararası kredi desteği
  -İlbank ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı…

İller Bankasından uluslararası kredi desteği -İlbank ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı arasındaki anlaşmayla Kütahya ve Kuşadası belediyelerine kanalizasyon, yağmursuyu şebekesi ve atık su arıtma tesisi yapımı için 54 milyon lira kredi kullandırılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili kuruluşu İller Bankası (İlbank), yerel yönetimlere uluslararası kuruluşlardan kredi desteği sağlamaya devam ediyor.
     Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve İlbank arasında 2011'de gerçekleştirilen 134 milyon dolarlık anlaşmayla yürütülen "Belediye Kanalizasyon Şebeke ve Atık Su Arıtma Tesislerin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında, belediyelerle yapılan alt kredi anlaşmalarına yenisi eklendi.
     Anlaşmayla JICA kredisi kapsamında Kütahya ve Kuşadası belediyelerine kanalizasyon, yağmursuyu şebekesi ve atık su arıtma tesislerinin yapımı için 54 milyon lira kredi kullandırılacak.
     İlbank Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Çalkan, imza töreninde yaptığı açıklamada, bankalarının, Türkiye'nin imarı, altyapısı, belediyeler ve kentlerin gelişmesi konusunda önemli işlevi bulunduğunu belirtti.
     Bu anlamda dünyada çok fazla benzeri olmayan konumda bulunduklarına işaret eden Çalkan, "Belediyelere verdiğimiz en önemli destek, altyapı, arıtma, atık su, kanalizasyon gibi tesislerinin inşasında, gerek proje bazında gerek ihalesinde gerekse teknik kontrollüğünde yer almamızdır" ifadelerini kullandı.
     Çalkan, JICA'dan sağlanan kredinin Kütahya ve Kuşadası'ndan sonra Osmaniye Belediyesi ile tamamlanacağını kaydetti.
     İlbank Genel Müdürü Tuncay Karaman ise yapılan alt kredi anlaşmasıyla Kütahya Belediyesine 18, Kuşadası Belediyesine 36 milyon lira kullandırılacağını belirtti.
     Gelecek dönemde JICA ile yeni iş birliği alanları oluşturmak istediklerini ifade eden Karaman, ilk çalışma alanının afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamında olabileceğini kaydetti.
     JICA'dan sağlanan krediden daha önce Bursa-Orhangazi, Çanakkale-Biga ve Çan, Osmaniye-Kadirli, Hatay-Reyhanlı, Tekirdağ, Antalya-Mahmutlar belediyelerinin yararlandığını kaydeden Karaman, kredi geri ödemeleri konusunda da bilgi verdi.
     JICA temsilcisi Akio Saito da İller Bankası ile yaptıkları iş birliğinden memnun kaldıklarını, gelecek dönemde farklı alanlarda iş birliğini sürdürmek istediklerini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 213 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir