İlk Türk bayraklı kruvaziyer için teşvik talebi -ETS Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy:…

  • Yazı boyutu
İlk Türk bayraklı kruvaziyer için teşvik talebi 
     -ETS Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy:…

İlk Türk bayraklı kruvaziyer için teşvik talebi -ETS Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy: "Özel destekler uygulanması için girişimlerde bulunacağız"

Tolga Albay - Tatilini lüks gemilerde geçirmeyi tercih edenlerin sayısının hızla artması, turizm yatırımcısını kruvaziyer almaya yöneltti.
     ETS Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kruvaziyer turizmin, son dönemde Türkiye'de büyük ilgi uyandırdığını, bunun sonucunda yıllık ortalama yüzde 30'luk büyüme rakamına ulaşıldığını söyledi.
     Dünyada da benzer şekilde kruvaziyer turizme ilginin yüksek olduğunu, yıllık yüzde 7,5 büyüme grafiğinin söz konusu olduğunu belirten Ersoy, Türkiye'nin, bu sektörde henüz çok küçük rakamlara sahip olsa da hızlı büyümeyle birlikte "yıldız pazar" olarak nitelendiğini kaydetti.
     Ersoy, Türkiye kıyılarının yıllardır kruvaziyer şirketlerinin dikkatini çektiğini, son dönemde özellikle İstanbul, Kuşadası ve İzmir operasyonlarına ağırlık verildiğini ifade ederek, bu gemilerde Türkiye'ye ayrılan kabin sayısının da hızla arttığını belirtti.
     Şirket olarak Türkiye'de kruvaziyer sektörünün potansiyeline inandıklarını ve bu yıldan itibaren kiralama yoluyla kendi işlettikleri gemiyle Yunan adaları turlarına başladıklarını anlatan Ersoy, şöyle devam etti:
     "Yeni gemiyle pastadan aldığımız payı geçen yıla göre 9-10 kat artıracağız. Pazarın yüzde 45-50'sine hitap edeceğiz. Sadece bir geminin daha eklenmesi 21 bin ek yolcu getirecek. Geçen yıl toplam kruvaziyer yolcu sayısı 55 bindi, bu yıl 60 bini rahatlıkla geçeceğini düşünüyoruz."
    
     -"Türk bayraklı kruvaziyer olmaması eksiklik"-
    
     Ersoy, kruvaziyere yatırımın çok dikkatli yapılması gerektiğini bu nedenle sektöre, kiraladıkları tek bir gemiyle giriş yaptıklarını belirtti.
     Ersoy, gelecek yıl yeni gemiler kiralayarak büyümeyi düşündüklerini kaydederek, üç tarafı denizlerle çevrili ve 74 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Türkiye'de bu sektörde kendi bayrağını taşıyan bir geminin olmamasını ise büyük bir eksiklik olarak gördüklerini söyledi.
     Kruvaziyer sektörünün halen yabancıların tekelinde olduğunu, Türkiye'de bu sektörün gelişimi için yasa ve vergi düzenlemeleri gerektiğini bildiren Ersoy, şunları kaydetti:
     "Türkiye'deki gemilerin çoğu, vergisel nedenlerle Karayip ülkelerinin bayraklarını taşıyor. Öncelikle bu konuda yasal düzenleme gerekiyor. Kruvaziyer turizmde, sadece gemiler değil, hizmetler ve çalışanların vergisiyle ilgili de teşvikler verilmesi gerekiyor. Sektördeki tüm gemilerde yabancı personel çalışıyor. Rekabet edebilmeniz için sizin de aynı maliyetlerle çalışmanız gerekiyor. Bu konuda hükümeti bilgilendireceğiz. Yolcu sayımız 25 binlere ulaştı, 3 yıl içinde 100 binlere ulaşmasını bekliyoruz. Bu sayılara ulaştığımızda kruvaziyer için özel destekler uygulanması için girişimlerde bulunacağız."
     Ersoy, hükümetin diğer turizm çeşitlerinde olduğu gibi kruvaziyerde de Türkiye'yi iddialı hale getirme amacını kapsayan bu talepleri dikkate alacağını tahmin ettiklerini ifade etti. Ersoy, teşvik sağlanması halinde farklı yatırımcı grupların da Türk bayraklı gemilerle bu sektöre girebileceğini, bunun da Türkiye kıyılarına gelen turist sayısını artıracağını sözlerine ekledi.
    
     -Türkiye'nin potansiyeli-
    
     ABD ve İtalyan şirketlerinin önemli paya sahip olduğu dünya kruvaziyer turizmi pazarında özellikle Akdeniz ve Karayipler destinasyonları talep görüyor.
     Ege Denizi'nde Yunan firmalarına ait gemiler de kruvaziyer turlar gerçekleştiriyor. Son dönemde limanları uğrak hale gelen Türkiye'nin, güneş ve denizin yanında tarihi zenginlikleriyle yakın gelecekte daha fazla gemiyi çekmesi bekleniyor.
     Türk bayraklı gemilerin çalışması halinde destinasyonlar içinde Türk kıyılarının ağırlık kazanabileceği, gelen turist sayısının önemli ölçüde artabileceği ifade ediliyor.
    
    

Bu haberi 192 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir