İlk çeyrek büyüme sonuçları...

  • Yazı boyutu
İlk çeyrek büyüme sonuçları...

İSO Başkanı Tanıl Küçük:"Dünya ve özellikle de Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu durumu göz önüne aldığımızda, bu büyümenin, Türkiye ekonomisi adına, önemli ve başarılı bir sonuç olduğu ortadadır"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, "Dünya ve özellikle de Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu durumu göz önüne aldığımızda, bu büyümenin, Türkiye ekonomisi adına, önemli ve başarılı bir sonuç olduğu ortadadır" dedi.
     2012 yılı ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Küçük, yılın ilk çeyreği için büyüme oranının yüzde 3,2 ile beklentilerin bir miktar üzerinde geldiğini belirterek, "Dünya ve özellikle de Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu durumu göz önüne aldığımızda, bu büyümenin, Türkiye ekonomisi adına, önemli ve başarılı bir sonuç olduğu ortadadır" şeklinde konuştu.
     Yüzde 3,2'nin, 2009'un dördüncü çeyreğinden bu yana devam eden on çeyreklik kesintisiz büyüme döneminin en düşük oranı olduğu gözden kaçırılmaması gerektiğinin altını çizen Küçük, şunları kaydetti:
     "2012'nin ilk çeyreğinde imalat sanayi üretimi yüzde 1,8 oranında artarken, büyüme verilerine göre sektörün katma değerindeki artış yüzde 2,7'dir. Bu durum, büyümenin beklenenin üzerinde gelmesinde, sanayicimizin, verimliliğini önemli ölçüde artırmasının etkili olduğunu göstermektedir. Yüzde 3,2'lik büyümeye en büyük katkı 0,7 puan ile imalat sanayi ve ulaştırma sektörlerinden gelmiştir. Harcamalar cephesinde ise, hane halkı tüketim harcamalarının hiç artmaması, toplam sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artışın da yüzde 1,6 ile sınırlı kalması iç talepteki durgunluğu açıkça ortaya koymaktadır. Dikkat çekici bir diğer veri, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 11,8 olan, cari açığın GSYİH'ya oranının, bu yılın aynı döneminde yüzde 8,9'a gerilemesidir."
    
    
    


Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir