İl Okul Sütü Komisyonları Koordinasyon Toplantısı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı…

  • Yazı boyutu
İl Okul Sütü Komisyonları Koordinasyon Toplantısı
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı…

İl Okul Sütü Komisyonları Koordinasyon Toplantısı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mirmahmutoğulları: -"Bence yalnızca süt olmamalı. Çocuklarımız okulda patates cipsi tüketiyorlar. Bunlar yağda kızartılıyor" -"Bir KOBİ karpuz, çilek ve kavun dahil, hepsini Sivas'ta hiç el değmeden güneşte kurutuyor. İşte artık çocuklarımıza bu tarz ürünler tükettiriyor olmamız lazım"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, çocuklara yalnızca süt dağıtılmaması gerektiğini, okulda yağda kızartılmış patates cipsi tüketildiğini belirterek, "Bir KOBİ karpuz, çilek ve kavun dahil, hepsini Sivas'ta hiç el değmeden güneşte kurutuyor. İşte artık çocuklarımıza bu tarz ürünler tükettiriyor olmamaz lazım" dedi.
     İl Okul Sütü Komisyonları Toplantısı Rixos Otel'de gerçekleştirildi.
     Mirmahmutoğulları, dünyada 1 milyar insan açken, 1,5 milyar insanın obezite sorunuyla karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.
     Ülkelerin gıda güvenliği, özgürlük ve savunmayı hiçbir ülkeye teslim edemeyeceklerini belirten Mirmahmutoğulları, Türkiye'nin güvenli gıda konusunda önemli yol katettiğini anlattı.
     Sütün yol açtığı "laktoz intolerans"ın, ürün tüketildikçe azaldığını ve tüketimin çocuk yaşta başlaması gerektiğine işaret eden Mirmahmutoğulları, tüketim alışkanlıklarının da çocuk yaşta başladığını vurguladı. Mirmahmutoğulları, tarım ve gıda alanında hayata geçirilen projeleri ve gerçekleşen üretim rakamlarını katılımcılarla paylaştı.
     Vedat Mirmahmutoğulları, Okul Sütü Projesine ilişkin "Sağlık Bakanlığımız da biliyor ki hiçbir zehirlenme vakası olmadı Türkiye'de" diye konuştu.
     Projenin bundan sonra daimi şekilde uygulanmasını istediklerini bildiren Mirmahmutoğulları, şöyle devam etti:
     "Bence yalnızca süt olmamalı. Çocuklarımız okulda patates cipsi tüketiyorlar. Bunlar yağda kızartılıyor. 4 bin tane KOBİ kurduk. Bir KOBİ karpuz, çilek ve kavun dahil, hepsini Sivas'ta hiç el değmeden güneşte kurutuyor. Bunlar jeotermal ısıyla hiçbir el değmeden, hiçbir katkı maddesi katmadan cips yapılıyor. Meyvelerin cipsi. İşte artık çocuklarımıza bu tarz ürünler tükettiriyor olmamaz lazım."
     Mirmahmutoğulları, projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.
    
     -"Olumsuz olayların yaşanmasını istemiyoruz"-
    
     Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Okul Sütü Projesi'nde yer alanların katılımıyla geniş çaplı bir toplantı gerçekleştirildiğini söyledi.
     Türkiye'de son yıllarda eğitim sisteminde büyük bir değişim yaşandığını, Hükümetin bu konuda önemli adımlar attığını ifade eden Çelik, okullarda bulunan 1 milyon bilgisayarın 950 bininin bu değişim sürecinde eğitime kazandırıldığını belirtti. Okul öncesi eğitime katılım oranının da artırıldığına dikkati çeken Çelik, eğitime ilişkin bazı verileri paylaştı.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde hayata geçirilen "Ana Kız Okuldayız Okuma Yazma Kampanyası" ile yaklaşık 2,5 milyon kişinin okuryazar olmasının sağlandığını bildiren Çelik, böylece Türkiye'nin bu konuda önemli ilerleme kaydettiğini vurguladı.
     Çelik, Türkiye'nin 12 yıllık zorunlu eğitime "geç kalınmış bir karar olduğunu düşünerek" geçtiğini dile getirerek, gelişmişliğin hesaplanmasında bireylerin eğitimde kalma süresinin etkili olduğunu, Türkiye'de 6,1 yıl olan bu sürenin, gelişmiş ülkelerde 11 yıl civarında olduğunu bildirdi.
     Ortaöğretim öğrencilerine yönelik SBS sınavını kaldıracaklarını açıkladıklarını anımsatan Çelik, SBS kaldırıldıktan sonra öğrencilerin programlara nasıl yerleştirileceğine ilişkin çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. 14 yaşındaki çocukları başarılı-başarısız şeklinde sınıflandırmanın doğru olmadığına dikkati çeken Çelik, SBS yerine, okul çeşitliliği yerine program çeşitliliğini esas alan bir düzenlemeye geçileceğini vurguladı.
     Ataması yapılmayan öğretmenlere ilişkin haberler konusunda da açıklama yapan Çelik, Türkiye'de 327 bin öğretmen adayı bulunduğunu, sayının çokluğu nedeniyle eleme ve sıralama sınavı yapıldığını dile getirdi. Çelik, öğrencilerin süt içmesini önemsediklerini, geçen yıl olduğu gibi "olumsuz olayların yaşanmasını istemediklerini" ifade etti.
     Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Bekir Keskinkılıç da projenin çok önemli olduğunu belirterek, hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Geçen yıl bir takım sorunlar oluştuğunu ancak bu yıl işi sıkı tuttuklarını ifade eden Keskinkılıç, kendilerinin "süt intolerans" sorunu bulunan çocukların tespiti konusunda destek vereceklerini bildirdi. Keskinkılıç, ayrıca ilköğretim çağındaki çocukların gelişme düzeylerinin izlenmesine yönelik bir çalışma yaptıklarını da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir