İKV'nin düzenlediği "Türkiye: Avrupa sürecindeki bölgesel güç" semineri Dublin'de yapıldı

  • Yazı boyutu
İKV'nin düzenlediği "Türkiye: Avrupa sürecindeki bölgesel güç" semineri 
Dublin'de yapıldı

İKV'nin düzenlediği "Türkiye: Avrupa sürecindeki bölgesel güç" semineri Dublin'de yapıldı

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) 25 Mart 2013 tarihinde Dublin'de İrlanda'nın önde gelen düşünce kuruluşu Uluslararası ve Avrupa İşleri Enstitüsü'nde (IIEA) bir seminer düzenledi.
     İKV açıklamasına göre, İKV Başkanı Prof Dr Haluk Kabaalioğlu'nun girişimi ve IIEA2nın katkıları ile düzenlenen "Türkiye: Avrupa Sürecindeki Bölgesel Güç" adlı seminer geniş bir katılım ile gerçekleşti.
     Seminerde, Türkiye'nin AB ile ilişkileri, katılım sürecindeki gelişmeler, AB'nin genişleme stratejisi, Türkiye'nin Osmanlı'dan mode Türkiye'ye Avrupa ile ilişkileri ve Türkiye ekonomisindeki son gelişmeler ele alındı.
     İKV'nin "AB Dönem Başkanlıkları ve Türkiye'nin AB süreci" adlı projesi çerçevesinde, altı ayda bir değişen AB Bakanlar Konseyi başkanlığını devralan üye devletlerde seminerler düzenleniyor.
     Ocak 2013 itibariyle AB Bakanlar Konseyi dönem başkanlığını İrlanda'nın devralması dolayısıyla düzenlenen bu seminerde İKV Başkanı Prof Dr Haluk Kabaalioğlu, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı, dünyaca ünlü tarihçi Prof Dr Feroz Ahmad ve Maynooth İrlanda Ulusal Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Programı ve Merkezi Direktörü Prof John O'Brennan birer konuşma yaptı.
     İKV Başkanı Prof Dr Haluk Kabaalioğlu, seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin daha Osmanlı döneminde Avrupa'da birlik için ortaya atılan projelerde yer aldığını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra Atatürk'ün gerçekleştirdiği devrimler ile en geniş bir şekilde o dönemde Avrupa ülkelerindeki yasaların kabul edildiğini ifade etti.
     Kabaalioğlu, Türkiye'nin Avrupa Konseyi ve NATO gibi Avrupa kuruluşlarına üye olduğunu ve Soğuk Savaş döneminde Avrupa'nın savunmasına yapmış olduğu katkının unutulmaması gerektiğini kaydetti.
     Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, dünyada ve Avrupa'da kriz yaşayan ekonomilerin karşısında iki seçenek olduğunu, mali teşvikler ve sıkı para politikaları olarak tanımlanabilecek bu seçenekler arasında ikincisinin krizden çıkmak için uygulanmakta olduğunu belirtti.
     Yılmaz, büyümenin özellikle özel sektör kaynaklı olduğunu vurgularken, hane halkı borçlanma oranının düşük olması, faiz oranlarının düşük olması ve sermaye yeterlik oranının yüksek olması ve kredi piyasasının büyümesinin ekonominin aşırı ısınmasına yol açtığını ifade etti.
     Yılmaz, "Hem yüksek büyümenin sağlanacağı hem de cari açığın kriz ortamı yaratmayacak bir seviyede tutulacağı bir denge sağlamalıyız" dedi.
     Türkiye'nin dış ticareti ile ilgili bilgi veren Yılmaz, krizden önce AB'nin Türkiye'nin ihracatında yüzde 56 paya sahip olduğunu, bu oranın yüzde 40'ın altına düştüğünü ve bu süreç içinde Türkiye'nin gerek ihracat pazarlarını, gerekse ihraç ettiği malları çeşitlendirmeyi başardığını belirtti.
     Türkiye'nin 2023 hedeflerini ele alan Yılmaz, Türkiye'nin dünyada 10'uncu sırada yer alacak, 2 trilyon dolarlık bir ekonomi olması, ticaretin, 50 milyarı ihracat olmak üzere 1 trilyon dolar eşiğini aşması, kişi başına düşen milli gelirin 25 bin doları bulması, işsizliğin yüzde 5,5'e düşmesinin hedeflendiğini, bu hedeflere ulaşmanın zor olsa da imkansız olmadığını belirtti.
     Yılmaz uyarılarda da bulundu ve Türkiye'nin bu hedeflere ulaşabilmesi için ara vermeden en az yüzde 5 oranında büyümeye devam etmesi ve GSYH'nın yüzde 25'in yatırıma aktarması gerektiğini, ancak tasarruf düzeyinin düşük olmasının finansman sorununa yol açtığını vurguladı. Yılmaz son olarak, yapısal reformlara ihtiyaç olduğuna ve özellikle işgücünün verimliliğini ve beceri düzeyini eğitim sistemi yoluyla artırmanın önemine dikkat çekti.
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir