İKV'den, "Gümrük Birliği'nde hakeme gidildi" haberine açıklama

  • Yazı boyutu
İKV'den, "Gümrük Birliği'nde hakeme gidildi" haberine açıklama

İKV'den, "Gümrük Birliği'nde hakeme gidildi" haberine açıklama

İktisadi Kalkınma Vakfı, "Gümrük Birliği konusunda hakeme gidildiği" şeklindeki haberde yer verilen Dünya Bankası çalışmasının "hakemlikle" ilgisi olmadığını bildirdi.
     Yapılan açıklamada, dün, İstanbul'da yayınlanan bir günlük gazetede Gümrük Birliği konusunda hakeme gidildiği yolunda bir haber yayınlandığı hatırlatıldı. Haberde, Dünya Bankasına yaptırıldığı bildirilen bir çalışmadan söz edilerek, diğerleri yanında İKV Başkanı'na atfen ifadelere yer verildiği anımsatılan açıklamada, Dünya Bankası yetkilileri tarafından gerçekleştirilecek çalışmanın hakemlikle ilgisi olmadığı vurgulandı.
     Açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Türkiye ile AB arasındaki en büyük ekonomik faydanın 'Tam Üyelik' sonucu sağlanabileceği gerçeğinden hareketle, mevcut durumda Gümrük Birliğinin (GB) derinleştirilmesi ve genişletilmesinin önemli fırsatlar yaratabileceğini dikkate alarak, gümrük birliğinin ekonomik etkilerinin değerlendirilmesi, ikili ticareti olumsuz etkilemekte olan sorunların giderilmesi ve hizmetler ve tarım gibi kapsam dışı sektörlere teşmil edilmesinin taraflar üzerindeki etkilerinin incelenmesi hedef alınmıştır."
    
     -"Çalışmada ele alınacak konuların hakemlikle ilgisi yok"-
    
     Açıklamada, Dünya Bankası tarafından yapılacak çalışmanın, GB kapsamındaki ürünler ile kapsam dışı ürünlerin ticaretindeki değişimin GB'nin ticaret yaratıcı etkisinin önüne geçip geçmediğinin belirlenmesi ve GB'nin AB'ye ihracat yapan Türk firmalarının verimlilikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi konularını ele alacağı ifade edildi.
     Çalışmanın, ortak ticaret politikasının oluşturulmasında Türkiye'ye danışılmaması ve mekanizma dışında bırakılması sonucu ortaya çıkan dengesizliğin yarattığı maliyetler ve ticari etkileri ile bunun nasıl giderilebileceği, karayolu taşımacılığında kotaların nakliyeciler üzerindeki olumsuz etkileri yanında Türk ihracatına getirdiği ek yüklerin incelenmesi gibi konuları da ele alacağı belirtilen açıklamada, bunların da hakemlikle ilgisi olmadığı kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir