"İktisatçılar ve İktisat Politikaları Paneli"- -Merkez Bankası Eski Başkanı Serdengeçti:…

  • Yazı boyutu
"İktisatçılar ve İktisat Politikaları Paneli"-
  -Merkez Bankası Eski Başkanı Serdengeçti:…

"İktisatçılar ve İktisat Politikaları Paneli"- -Merkez Bankası Eski Başkanı Serdengeçti: -"(Ekonomik olarak) Günümüzde yeni çerçevenin oluşması için 7 yıl beklemeyeceğiz diye düşünüyordum ama yanılmışım hala bekliyoruz. Herkes küresel kriz öncesinde nelerin yanlış gittiğini söylüyor ama kimse ortaya bir şey koymuyor" -"Marx, krizler kaçınılmaz bunlar olacak, Keynes ise çözüm var hatta engellenebilir bile diyor. Niye ben bunlardan birini tutmak zorundayım. İkisi de haklı olamaz mı-" -Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi Aysan: -"Bu ülkenin topraklarına dair sorular sorabilecek, kendine ait çözümler üretebilecek nesiller yetiştirmeliyiz"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Başkanı Süreyya Serdengeçti, dünyada gelişen imkanlara rağmen hala yaşanan ekonomik krizle ilgili yeni bir çerçevenin oluşmadığını belirterek, herkesin küresel kriz öncesinde nelerin yanlış gittiğini söylediğini ama kimsenin ortaya yeni bir şey koymadığını vurguladı.
     Serdengeçti, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde (TOBB-ETÜ) yapılan "İktisatçılar ve İktisat Politikaları Paneli"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki en büyük eksikliklerden birinin herhangi bir ekonomi politikası tartışılırken o dönemin koşullarının göz önüne alınmaması olduğunu söyledi.
     Geçmişteki iktisadi düşüncenin önemli isimlerine bakarak karar alınması sürecini de eleştiren Serdengeçti, "Marx, (krizler kaçınılmaz bunlar olacak), Keynes ise (çözüm var hatta engellenebilir bile) diyor. Niye ben bunlardan birini tutmak zorundayım. İkisi de haklı olamaz mı- Genellikle bu ülkedeki yaklaşım ya biri haklıdır ya da öbürü haklıdır şeklinde oluyor" diye konuştu.
     Serdengeçti, ekonomik koşulların önemine de değinerek, birbirine karşıt görünen iki ekonomi politikasının herhangi bir ülkede uygulandığı zaman doğru olabileceğini dile getirdi.
     Küresel bir krizin yaşandığını ve birçok bakımdan da yaşanmaya devam ettiğini kaydeden Serdengeçti, "Baktığımız zaman 2007 sonunda kriz geldi ve 2008 sonunda derinleşti. Ben koşullar 1930'lardaki gibi değil, dünyada artık geçmişle kıyaslanmayacak sayıda üniversite, düşünce kuruluşu, entelektüel kapasite var, yeni çerçevenin oluşması için 7 yıl beklemeyeceğiz diye düşünüyordum ama yanılmışım hala bekliyoruz. Herkes küresel kriz öncesinde nelerin yanlış gittiğini söylüyor ama kimse ortaya bir şey koymuyor" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -Meraklı bireyler yetişmeli-
    
     TCMB Banka Meclisi Üyesi ve TCMB Para Politikası Kurulu Üyesi Ahmet Faruk Aysan da 2008'de yaşanan krizin İktisat biliminin metodolojisinden kaynaklandığını belirtti.
     Asıl amacın meraklı bireyler ve entelektüeller yetiştirmek olduğunu vurgulayan Aysan, "Bu ülkenin topraklarına dair sorular sorabilecek, kendine ait çözümler üretebilecek nesiller yetiştirmeliyiz" dedi.
     İktisadi düşünce tarihinin entelektüel bir kaygıyla okunması gerektiğini de ifade eden Aysan, entelektüelliğin kişinin kendi alanıyla sınırlı kalmaması olduğunu söyledi.
     Aysan, Merkez Bankası'nın yeni para politika dizaynının ne şekilde gelişebileceğine de dikkati çekerek, ekonomik kriz sonrasında sabit enflasyonun gerekli olduğunu ancak yeterli olmadığını belirtti.
    
     -"Türkiye iktisadı Amerika'da gelişiyor"-
    
     Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat ise Türkiye'nin iktisat konusunda dışarıdan beslendiğini kaydederek, "Türkiye iktisadı Amerika'da gelişiyor, doktoralar orada yapılıyor" dedi.
     Bu durumdan vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Akat, Amerikan ekollerinden Türkiye ekolüne dönüş yapmak gerektiğini dile getirdi.
     Akat, günümüzde ekonomisiyle örnek gösterilen ülkelerden biri olan Güney Kore'ye ilişkin olarak ise "Güney Kore emperyalizmi 30 yıl evvel perişanlığın örneğiydi, şimdi ise herkes 'Kore Kore' diyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir