İktisadi Yönelim Anketi -İmalat sanayicisinin gelecek 12 aylık dönem sonu itibariyle yıllık ÜFE…

  • Yazı boyutu
İktisadi Yönelim Anketi
  -İmalat sanayicisinin gelecek 12 aylık dönem sonu
  itibariyle yıllık ÜFE…

İktisadi Yönelim Anketi -İmalat sanayicisinin gelecek 12 aylık dönem sonu itibariyle yıllık ÜFE beklentisi, ağustos ayında bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak, yüzde 8,4'e geriledi

İmalat sanayicisinin 12 aylık dönem sonu itibariyle yıllık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) beklentisi ağustos ayında bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak, yüzde 8,4 oldu.
     Merkez Bankası, ağustos ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi değerlendirmesini açıkladı.
     Buna göre, ağustos ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 107 iş yerinin yanıtları, denge değerlerine göre değerlendirildiğinde, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde, iç piyasa ve ihracat sipariş miktarlarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflayarak sürdüğü görüldü.
     Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin ve mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflayarak devam ettiği görüldü.
     Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminin yanı sıra, ihracat ve iç piyasa sipariş miktarları ile toplam istihdam artış beklentilerinin zayıflayarak sürdüğü, gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artış yönlü seyrin zayıfladığı görüldü.
     Ortalama birim maliyetlerde son üç aydaki artış seyrinin ve gelecek üç aydaki artış beklentilerin lehine olan seyrin güçlenerek devam ettiği gözlendi. Gelecek üç ayda satış fiyatlarındaki artış beklentileri de zayıflayarak devam ettiği belirtildi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi geçen aya kıyasla 0,1 puan azalarak yüzde 8,4'e geriledi.
     İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 10,6 olurken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 12,0 oldu.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir