İktisadi Yönelim Anketi -İmalat sanayicisinin gelecek 12 aylık dönem sonu itibariyle yıllık…

  • Yazı boyutu
İktisadi Yönelim Anketi
  -İmalat sanayicisinin gelecek 12 aylık dönem sonu itibariyle yıllık…

İktisadi Yönelim Anketi -İmalat sanayicisinin gelecek 12 aylık dönem sonu itibariyle yıllık Üretici Fiyatları Endeksi beklentisi, haziran ayında bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak, yüzde 8,9'a geriledi.

İmalat sanayicisinin 12 aylık dönem sonu itibariyle yıllık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) beklentisi haziran ayında bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak, yüzde 8,9 oldu.
     Merkez Bankası, haziran ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi değerlendirmesini açıkladı.
     Buna göre, haziran ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 170 iş yerinin yanıtları, denge değerlerine göre değerlendirildiğinde, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlenerek devam ettiği görüldü. İç piyasa sipariş miktarındaki artış seyrinin devam ettiği, ihracat sipariş miktarındaki artış seyrinin ise zayıfladığı gözlendi.
     Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin güçlenerek devam ettiği görüldü.
     Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminin yanı sıra, ihracat ve iç piyasa sipariş miktarları ile toplam istihdamdaki artış beklentilerinin zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Ayrıca, gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artış yönlü seyrin zayıfladığı görüldü.
     Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de zayıfladığı görüldü. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibariyle yıllık ÜFE beklentisi geçen aya kıyasla 0,2 puan azalarak yüzde 8,9'a geriledi.
     İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 14,3'e düşerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı artarak yüzde 11,4'e yükseldi.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir