İktisadi Yönelim Anketi

  • Yazı boyutu
İktisadi Yönelim Anketi

İmalat sanayicisinin gelecek 12 aylık dönem sonu itibariyle yıllık Üretici Fiyatları Endeksi beklentisi, temmuz ayında bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak, yüzde 8,5'e geriledi

İmalat sanayicisinin 12 aylık dönem sonu itibariyle yıllık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) beklentisi temmuz ayında bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak, yüzde 8,5 oldu.
     Merkez Bankası, haziran ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi değerlendirmesini açıkladı.
     Buna göre, haziran ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 590 iş yerinin yanıtları, denge değerlerine göre değerlendirildiğinde, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde, iç piyasa ve ihracat sipariş miktarlarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflayarak sürdüğü görüldü.
     Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin ve mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflayarak devam ettiği görüldü.
     Katılımcıların son üç ayda Avrupa Birliği (AB) içindeki yurt dışı piyasalarda rekabet gücündeki artış yönlü değerlendirmelerin yerini azalış yönlü değerlendirmelere bıraktığı, AB dışındaki yurt dışı piyasalarda rekabet gücündeki artış yönlü değerlendirmelerin ise sürdüğü gözlendi. Yurt içi piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin değerlendirmelerde ise artış yönlü seyrin zayıfladığı gözlendi.
     Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminin yanı sıra, ihracat ve iç piyasa sipariş miktarları ile toplam istihdam artış beklentilerinin zayıflayarak sürdüğü, gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarındaki artış yönlü beklentilerin devam ettiği görüldü.
     Ortalama birim maliyetlerde son üç aydaki artış seyrinin ve gelecek üç aydaki artış beklentilerinin zayıflayarak sürdüğü görüldü. Gelecek üç ayda satış fiyatlarındaki artış beklentileri de zayıflayarak devam ettiği belirtildi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi geçen aya kıyasla 0,4 puan azalarak yüzde 8,5'a geriledi.
     İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 14,3 olurken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 11,1, aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 74,6 oldu.
    
    
    


Bu haberi 298 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir