İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz: -"Plastik kalıplarındaki değişiklik sektöre 500…

  • Yazı boyutu
İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz:
  -"Plastik kalıplarındaki değişiklik sektöre 
  500…

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz: -"Plastik kalıplarındaki değişiklik sektöre 500 milyon dolarlık yük getirecek"

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, plastik kalıplardaki numara değişikliğinin sektöre 500 milyon dolarlık yük getireceğini belirtti.
     İKMİB açıklamasında, gıda ile temas eden plastik mutfak eşyası ve ambalaj malzemesi üreten firmaların ürünlerin altında yer alan ve standartlara uygunluğunu gösteren numaraların değişmesinin, kalıplarda revizyon anlamına geldiğinden firmalara büyük bir yük altına gireceği belirtildi.
     Açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Sadece bir kalıbın üzerindeki numaranın değişmesinin maliyetinin 1.000 lira, üretici sayısının yüksekliği göz önüne alındığında bu kararın sektöre getireceği ek maliyetin 500 milyon doları bulacağı tahmin ediliyor."
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 12 Ağustos 2012 tarihinde yayınlanan, 'Gıda İle Temas Eden Madde Ve Malzeme Üreten İşletmelerin Kayıt İşlemleri İle İyi Üretim Uygulamalarına Dair Yönetmelik', bu ürünleri üreten işletmelerin kayıt işlemlerine dair usul ve esasları belirliyor.
     Açıklamada, plastik mutfak eşyası ve ambalaj malzemesi üreten firmalar, hali hazırda Üretim İzin Belgesi'ne sahip firmaların kayıt numaralarının kalıplarının altında yazılı olduğunu ve bu numaraların korunarak kalıp revizyon işleminin yapılmaması gerektiğini, böylece ülke ekonomisine önemli miktarda katkı sağlanacağını belirtti. Üretim İzin Belgesi alma maliyetinin yüksekliğine de dikkati çeken firmalar, bir yandan haksız rekabet ile mücadele ederken, diğer yandan bu tip uygulamaların getirdiği ek maliyetlerin rekabet anlamında ellerini zayıflattığını vurguladı.
     Üreticilerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan beklentisi, mevcut kayıt numaralarının değiştirilmemesi, değişecekse de 10 yıl süreyle kullanım hakkı sağlanması yönünde.
     Açıklamada, yönetmeliğin firmalara getirdiği bir diğer sıkıntının ise "Sorumlu Müdür" konusu olduğu kaydedildi. Üretici firmalar, daha önceki yönetmeliklere göre Sorumlu Müdür olarak çalıştırılan mühendis statüsündeki personellerinin haklarının ellerinde alınması ile ayrı bir yükün altına gireceklerini, bu nedenle tecrübelerini de dikkate alarak mevcut Sorumlu Müdürlerinin bu pozisyonda devam etmesini talep ediyor.
     İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz ise konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:
     "Gıda ile temas eden plastik eşya üreticilerinin yönetmelik nedeniyle çok sıkıntılı. Üretim kalitesinde Avrupa Birliği standartlarını çoktan karşılayan ve önemli miktarda ihracat yapan firmalarımıza bu uygulama 500 milyon dolarlık ciddi bir maliyet artışı getiriyor. Yönetmeliğin mutlaka yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Bakanlık iznini belirten bu numaraların değişmesi ister istemez kaliteyi de olumsuz etkileyecek. Firmalarımızı ihracat anlamında da zor durumda bırakacak bu sorunun bir an önce çözülmesini bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 273 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir