İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Akyüz: "Kozmetikte Avrupa'nın üretim merkezi olabiliriz"

  • Yazı boyutu
İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Akyüz: 
  "Kozmetikte Avrupa'nın üretim merkezi olabiliriz"

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Akyüz: "Kozmetikte Avrupa'nın üretim merkezi olabiliriz"

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kozmetik sektörünün gerek kalitesi, gerek üretimiyle ulaşmış olduğu noktanın, umut verici olduğunu belirterek, "Türkiye, kozmetikte Avrupa'nın üretim merkezi olabilir" dedi.
     Akyüz, yaptığı yazılı açıklamada, kozmetik sektörü ihracatının daha çok Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yoğunluk kazandığını ancak Avrupa pazarının da unutulmaması gerektiğini belirtti.
     Kozmetik sektörünün gerek kalitesi, gerek üretimiyle ulaşmış olduğu noktanın umut verici olduğunu kaydeden Akyüz, ihracattaki artış hızının da sektörün gelişimini ortaya koyduğunu ifade etti.
     Akyüz, İKMİB olarak, sektörü farklı coğrafyalarla buluşturduklarını belirterek, dünyanın en büyük kozmetik organizasyonlarından biri olan "Cosmoprof Worldwide Bologna Fuarı"na bu yıl altıncı kez milli katılım düzenlediklerini bildirdi.
     Fuarın sektörün Avrupa'daki gücünü artırması açısından önemli olduğunu vurgulayan Akyüz, şunları kaydetti:
     "Krizler fırsatları da beraberinde getiriyor. Türkiye, kozmetikte Avrupa'nın üretim merkezi olabilir. Cosmoprof Bologna Fuarı'nı da bu çerçevede iyi değerlendirmek lazım. Kozmetik sektörünün ihracat atağının önümüzdeki dönemde de sürmesi için çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek."
     Verilen bilgilere göre, uluslararası katılım ile satın almacılar ve sektör temsilcilerinin bir arada olacağı fuar 8-11 Mart 2013 tarihleri arasında İtalya'nın Bologna şehrinde gerçekleştirilecek. 40 yılı aşkın süredir düzenlenen fuarda, bu yıl 24'ü milli katılım olmak üzere toplam 44 Türk firması yer alacak. Fuarda, her türlü parfümeri, kozmetik, sağlık, güzellik, kişisel bakım ile ev bakım ve temizlik ürünleri sergilenecek. Geçen yıl 70 ülkeden 2 bin 320 firmanın stant açtığı fuar, 175 bin kişi tarafından ziyaret edildi.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir