İKMİB Başkanı Akyüz: -"Petrolümüz olmamasına rağmen, Türk plastik sektörü olarak Avrupa'nın…

  • Yazı boyutu
İKMİB Başkanı Akyüz:
  -"Petrolümüz olmamasına rağmen, Türk plastik sektörü olarak 
  Avrupa'nın…

İKMİB Başkanı Akyüz: -"Petrolümüz olmamasına rağmen, Türk plastik sektörü olarak Avrupa'nın yanı sıra Ortadoğu'nun önemli bir oyuncusu haline geldik"

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, "Petrolümüz olmamasına rağmen, Türk plastik sektörü olarak Avrupa'nın yanı sıra Ortadoğu'nun önemli bir oyuncusu haline geldik" dedi.
     İKMİB açıklamasına göre, Türk plastik sektörü üretim kapasitesiyle Avrupa'nın en büyük üçüncü üreticisi olurken, plastikler ve mamulleri ihracatı 2012'de 4 milyar 693 milyon dolara ulaştı.
     Ortadoğu'daki gelişmeleri yakından takip eden ve bölgenin sektör için taşıdığı potansiyeli keşfeden İKMİB, Türk Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) işbirliği ile bölgenin en büyük plastik buluşması olan Arab Plast 2013 (Arab International Plastics & Rubber Industry Trade Show and Conference) Fuarı'na bu yıl ilk kez milli katılım organizasyonu düzenledi.
     Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Kuzey Afrika ülkelerinin de büyük ilgi gösterdiği Arab Plast Fuarı, 7 - 10 Ocak 2013 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde gerçekleştirildi.
     Fuarda; İKMİB organizasyonuyla bu yıl ilk kez 16'sı milli katılım olmak üzere toplam 27 Türk firması yer aldı. Plastik sektöründeki en yeni ürünlerin ve ekipmanların sergilendiği fuarda, Türk plastik firmaları, ihracatlarını artıracak yeni iş bağlantıları kurmanın yollarını aradı.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Ortadoğu'nun en büyük plastik buluşmasına ilk kez düzenledikleri milli katılım organizasyonundan dolayı mutlu olduklarını belirterek, Ortadoğu'da yaşanan tüm istikrarsızlığa rağmen bölgenin kimya ve plastik sektörü açısından önemli bir potansiyel sunduğunu kaydetti.
     Türkiye'nin plastik mamul üretimi ve makine konusunda Ortadoğu için önem taşıdığını vurgulayan Akyüz, şunları ifade etti:
     "Petrolümüz olmamasına rağmen, Türk plastik sektörü olarak Avrupa'nın yanı sıra Ortadoğu'nun önemli bir oyuncusu haline geldik. Plastik mamuller ihracatında bir numaralı pazarımız Irak. İran'da ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Bu noktaya ulaşmamızda kalite ve teknolojimizin katkısı büyük. İlk kez milli katılım organizasyonu düzenlediğimiz Arab Plast Fuarı ile firmalarımız Ortadoğu'nun bu potansiyelini yakından gördü. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi zengin petrol rezervlerine sahip, ancak gelişmiş plastik endüstrileri olmayan Ortadoğu ülkeleri ortak yatırımlar açısından da son derece önemli."
    
    
    

Bu haberi 222 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir