İklimlendirme sektörü ihracatı yükselişini sürdürdü -"İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Poyraz:…

  • Yazı boyutu
İklimlendirme sektörü ihracatı yükselişini sürdürdü
  -"İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Poyraz:…

İklimlendirme sektörü ihracatı yükselişini sürdürdü -"İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Poyraz: -"Türkiye, iklimlendirme sektöründe 2012 yılında 152 milyar dolar ihracat ile yeni bir rekora imza attı"

İklimlendirme sektörü 2012 yılını 4 milyar dolar ihracat ile kapattı.
     İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, yaptığı yazılı açıklamada, ihracatta yükseliş trendinin devam ettiğine dikkati çekti. Poyraz, İSİB önderliğinde 2023 yılı 25 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerlediklerinin altını çizdi.
     Dünya iklimlendirme ticaretinin 446 milyar dolar ve Türk iklimlendirme sanayinin bu pazar içinde binde 9'luk bir paya sahip olduğunu kaydeden Poyraz, Türkiye'nin dünya ihracatı içindeki payını önceki yıl binde 7,4'ten binde 8,2'ye çıkardığını bildirdi. Poyraz, "Türkiye 2012 yılında da 152 milyar dolar ihracat ile yeni bir rekora imza attı. Türk iklimlendirme sektörü ihracatta yükselişini sürdürüyor. Bizim dünya iklimlendirme pazarındaki payımız binde 9 oranında. Türkiye ortalamasının bile üzerindeyiz" ifadelerini kullandı.
     Türk iklimlendirme sektörünün en önemli hedeflerinden birinin de dünya pazarlarında etkin bir rol almak olduğunun altını çizen Poyraz, bu kapsamda tanıtım faaliyetlerine ağırlık verildiğini ve özellikle yurt dışı fuarlara milli katılım düzenlenmesi ve tanıtım masaları oluşturulmasına yönelik çalışmalara başladıklarını açıkladı.
    
     -En fazla ihracat Almanya'ya-
    
     Bir önceki yıla göre yükselişini sürdüren iklimlendirme sektöründe, geçen yıl en fazla ihracat Almanya'ya yapıldı. Almanya'yı Irak, İngiltere, Rusya, Azerbaycan, İran, İtalya, Fransa, Romanya ve Türkmenistan izledi.
     İhracatta en büyük payı yüzde 41,8 ile tesisat sistem ve elemanları alırken, ardından yüzde 29,7 ile ısıtma sistem ve elamanları, yüzde 15,9 ile havalandırma-klima elemanları ve yüzde 12,7 ile soğutma sistem ve elemanları aldı.
    
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir