İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Poyraz: -"Tüm lojistik firmalarının 31 Mart…

  • Yazı boyutu
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Poyraz:
  -"Tüm lojistik firmalarının 31 Mart…

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Poyraz: -"Tüm lojistik firmalarının 31 Mart 2013 tarihine kadar araçlarını yönetmelikte istenen ebatlara göre revize etmeleri gerekiyor"

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Poyraz, konteynerlarda yükseklik sınırını aşanlara cezai işlem uygulamasının 31 Mart 2013 tarihine kadar ertelendiğini hatırlatarak, tüm lojistik firmalarının söz konusu tarihe kadar araçlarını yönetmelikte istenen ebatlara göreve revize etmeleri gerektiğini bildirdi.
     İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Poyraz, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğini" 12 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe koyduğunu hatırlattı.
     Söz konusu yönetmelik kapsamında, taşıma yapan aracın yüksekliğinin (konteyner+dorse) yüzde 2 toleransla birlikte 4,08 metreyi geçmemesi gerektiğini belirten Poyraz, tüm lojistik firmaların 31 Mart 2013 tarihine kadar araçlarını yönetmelikte istenen ebatlara göre revize etmeleri gerektiğini bildirdi.
     Türkiye'de taşımacılık yapan binlerce aracın yönetmeliğe uygun olmadığı için cezai işlem ile karşı karşıya kalacağına dikkati çeken Poyraz, açıklamasına şöyle devam etti:
     "Konuyu Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan'a taşıdık. Denetimler ile birlikte cezai işlemlerin başlamasının tüm ticari faaliyetlerimizde, özellikle ihracatta sorunlara neden olacağını, iş kaybı yaşayacağımızı anlattık. Aksaklıkların önüne geçilmesi için çözüm istedik. Sayın Bakanımız da konuyu Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ile paylaştı. Sayın Yıldırım bize anlayış gösterdi, destek verdi. İhracatın ve lojistiğin aksamaması açısından geçici bir çözüme ulaşıldı. 31 Mart 2013 tarihine kadar yapılacak denetimlerde konteyner+dorse yüksekliği 4,08 metreyi geçtiği tespit edilen araçlara cezai işlem uygulanmayacak. O tarihe kadar yapılacak olan denetimler sadece istatistiki veri toplama amaçlı ve deneme mahiyetinde olacak. Araçların tonajına ve belgelerine dair yapılan denetimler ise eskiden uygulandığı gibi olacak."
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir