"İklim Yatırım Fonları Ortaklık Forumu" -Kalkınma Bakanı Yılmaz:(1) "Bütün ülkeler iklim…

  • Yazı boyutu
"İklim Yatırım Fonları Ortaklık Forumu"
  -Kalkınma Bakanı Yılmaz:(1)
  "Bütün ülkeler iklim…

"İklim Yatırım Fonları Ortaklık Forumu" -Kalkınma Bakanı Yılmaz:(1) "Bütün ülkeler iklim değişikliğinin etkisiyle başetmek zorunda. Bireysel ülkelerin politikaları yeterli değil. Ülkeler kolektif şekilde hareket etmeli, her ülke kendine düşen payı yerine getirmeli." -"Kalkınmada olan ülkeler, iklim değişikliği konusunun nedenlerine en az katkıda bulunmuş ülkeler. Dolayısıyla onların hem finansla hem de teknolojik anlamda desteklenmesi gerekir."

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bütün ülkelerin iklim değişikliğinin etkileriyle başetmek zorunda olduğunu, bunun için ülkelerin bireysel politikalarının yeterli olmadığını, kolektif şekilde hareket edilmesi gerektiğini belirtti.
     Bakan Yılmaz, İklim Yatırım Fonları Ortaklık Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, iklim değişikliğinin ekosistemi ve insan hayatını bütün dünyada tehdit etmeye başladığını, bunun etkisinin farklı şekillerde her yerde duyulduğunu söyledi.
     Yakın gelecekte pek çok ülkede iklim değişikliğinin çevre, insan sağlığı, ekonomik ve sosyal yaşam üzerinde, fizik altyapı konusunda önemli yükler getireceğine işaret eden Yılmaz, "Aslında hepimiz iklim değişikliği etkilerini aşırı hava koşulları, mesela sel, kuraklık gibi etkinliklerde gördük. Bunun için de hızlı ve çok iyi koordine edilmiş bir eyleme ihtiyaç var" dedi.
     Bu güçlüklerin ancak küresel bir perspektifle, tüm ülkelerin katılımıyla aşılabileceğine dikkati çeken Yılmaz, "Bütün ülkeler iklim değişikliğinin etkisiyle başetmek zorunda. Hepimiz şunu kabul etmeliyiz ki, bireysel ülkelerin politikaları yeterli değil. Ülkeler kolektif şekilde hareket etmeli, her ülke kendine düşen payı yerine getirmeli. Küresel, finansal krize rağmen, siyasi ve diğer çalkantılara rağmen, hepimiz bu önceliği bütün dünya için vurgulamaya devam etmeliyiz" diye konuştu.
     Gerçek katkı miktarının hala tartışılır olduğunu vurgulayan Yılmaz, ortak fakat ayrışmış sorumluluklar kavramının ve ilgili yeteneklerin yararlı kavramlar olduğunu, fakat iklim değişikliğinin olumsuz etkisiyle mücadelenin büyük maliyeti olduğunu ifade etti.
    
     -"Kalkınmakta olan ülkeler iklim değişikliğine ayak uydurmakta zorlanacak"-
    
     Kalkınmakta olan ülkelerin bu maliyetten en fazla etkilenecek ve iklim değişikliğine ayak uydurması en zor ülkeler olacağını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Kalkınmada olan ülkeler, iklim değişikliği konusunun nedenlerine en az katkıda bulunmuş ülkeler. Dolayısıyla onların hem finansla hem de teknolojik anlamda desteklenmesi gerekir. Birleşmiş Milletler'in (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, ilave finansal kaynaklara ihtiyaç olduğunu, böylece kalkınmakta olan ülkelere yardımcı olunabileceğini söylüyor.
     İklim Yatırım Fonları 'Climate Investment Funds' (CIF) bu çerçevede kurulmuş bir kuruluştur. CIF'in pek çok önemli girişimleri olmuştur, CIF'ler sınırlıdır fakat ülkelerin iklime karşı kalkınma gerçekleştirebilmesi için gereklidir."
     Yılmaz, kalkınma denilen şeyin sadece ekonomik büyüme olmadığına vurgu yapmak istediğini belirterek, "Kalkınmanın son derece yoğun sosyal ve çevresel boyutları olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmanın tüm ülkelerde geliştirilmesi gerekir. Finansal destek verirken CIF'ler iklim değişikliği ile başedebilmek için stratejilerin geliştirilmesine yardımcı olmakta ve buna uygun kapasiteler geliştirilebilmektedir" ifadelerini kullandı.
     Gelecekteki finansman mimarisinin de değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, bu rol geliştirme mekanizmasının kalkınmakta olan ülkelere de yayılması gerektiğini, o ülkelerde de iklim değişikliği zorluklarının üstesinden gelinmesinin kalkınma çabaları içinde devam etmesi gerektiğini vurguladı.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir