"İklim Yatırım Fonları Ortaklık Forumu" -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: -"Zaman ilerlerken,…

  • Yazı boyutu
"İklim Yatırım Fonları Ortaklık Forumu" 
  -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan:
  -"Zaman ilerlerken,…

"İklim Yatırım Fonları Ortaklık Forumu" -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: -"Zaman ilerlerken, bizler iklim değişikliğine karşı verdiğimiz savaşın durmasına izin vermemeliyiz. Şimdi zaman, değişim iklimini yaratmanın zamanıdır" -"Bugün ulusal çıkarları, küresel çıkarlarla uzlaştıracak politikalar tasarlamaya ihtiyacımız var. Yeterli finansmanı sağlamak, çözüme giden yolda kilit rol oynayacaktır"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Zaman ilerlerken, bizler iklim değişikliğine karşı verdiğimiz savaşın durmasına izin vermemeliyiz. Şimdi zaman değişim iklimini yaratmanın zamanıdır. Bugün ulusal çıkarları, küresel çıkarlarla uzlaştıracak politikalar tasarlamaya ihtiyacımız var. Yeterli finansmanı sağlamak, çözüme giden yolda kilit rol oynayacaktır" dedi.
     "İklim Yatırım Fonları Ortaklık Forumu"nun açılışına video kaydındaki konuşmasıyla katılan Babacan, "İklim değişimi, insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan birisidir. Bugün, seller,kasırgalar ve kuraklıklar daha sık meydana gelmekte, her zamankinden daha görünür hale gelen iklim değişikliğinin sonuçlarına işaret etmektedir. Zaman ilerlerken, bizler iklim değişikliğine karşı verdiğimiz savaşın durmasına izin vermemeliyiz. Şimdi zaman değişim iklimini yaratmanın zamanıdır. Bugün ulusal çıkarları, küresel çıkarlarla uzlaştıracak politikalar tasarlamaya ihtiyacımız var. Yeterli finansmanı sağlamak, çözüme giden yolda kilit rol oynayacaktır" dedi.
     İklim değişikliğine karşı yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına geçilmesi için finansman kaynaklarının erişilebilirliğinin önemini vurgulayan Babacan, "Gelişmekte olan ekonomilerin uygulama faaliyetleri ve geçişin desteklenmesi için sağlam finansman gerekmektedir. Buna rağmen, şu an itibariyle, uluslararası finansal kaynaklar gelişmekte olan ekonomilerin yeşil ekonomilere geçişini desteklemek için yetersiz kalmaktadır. Geçiş ve uygulama için gereken finansal kaynaklar bir an önce ve büyük oranda artırılmalıdır. Bu kaynakların gelişmekte olan ekonomilerin ekonomik ve sosyal önceliklerini yansıtan mekanizmalar yoluyla faydalı hale getirilmesi kritik öneme sahiptir" ifadelerini kullandı.
     Babacan İklim Yatırım Fonu'nun rolünün de altını çizerek, "İklim Yatırım Fonu (CIF-Climate Investment Fund) sadece büyüklüğü ile değil aynı zamanda birden fazla orta paydaş ile çalışma konusundaki açıklığı ile de eşsiz bir araçtır. Uygulamada olduğu yaklaşık dört yıl boyunca, düşük karbon yolunu ve iklim dirençli bir ekonomiyi gerçekleştirmeye çalışan, gelişmekte olan ülkelerin "hızlı başlangıç finansmanı" sağlanmasında etkili oldu. 48 ülkedeki faaliyetleri ile, İklim Yatırım Fonu, şu anda uluslararası iklim değişimi hedeflerinin yerine getirilmesinde kilit rol oynamaktadır. Bu projeler, ülkelerin enerji tedarik güvenliğini artırması ve sanayinin rekabetçiliğini güçlendirerek yeni istihdam yaratmasına yardımcı olacaktır" ifadelerini kaydetti.
    
     -"Türkiye, Temiz Teknoloji Fonu Yatırım Planı'nı en önce uygulayan ülkelerden biri"-
    
     Babacan, Türkiye olarak hedeflerinin "ortak fakat farklılaşan sorumluluklar" çerçevesinde iklim değişikliği ile küresel mücadeleye katkıda bulunmak olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle tamamladı:
     "Enerji verimliğini artırmak, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. 2023 yılında yenilenebilir kaynakların toplam elektrik üretimindeki payını en az yüzde 30'a çıkarmak gibi zorlu bir hedefi benimsedik. Dahası, enerji verimlilik stratejimizi tamamladık. Dahası, 2023 yılına kadar Türkiye ekonomisinin enerji yükünü yüzde 20 azaltacak olan enerji verimlilik stratejimizi de tamamladık. Bu politikalarla uyumlu bir şekilde, yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi ve enerji verimliliğinin sağlanması için Teknoloji Fonu Yatırım Planı'na odaklandık. Türkiye, Temiz Teknoloji Fonu Yatırım Planı'nı en önce uygulayan ülkelerden birisidir."
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir