İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet…

  • Yazı boyutu
İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında...
  -Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet…

İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,3 büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,9 büyüme kaydetmesini oldukça önemli görüyoruz"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,3 büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,9 büyüme kaydetmesini oldukça önemli gördüklerini belirtti.
     TÜİK'in açıkladığı 2012 yılı 2. çeyrek büyüme rakamları ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Büyükekşi, "Yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,3 büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,9 büyüme kaydetmesini oldukça önemli görüyoruz. Türkiye'nin yakalamış olduğu büyüme rakamı, dünya ekonomilerindeki konjonktür ile kıyaslandığında istikrarlı bir başarı tablosuna işaret etmektedir. Yılın ikinci çeyreğinde Çin yüzde 7,6, ABD yüzde 1,7, Japonya yüzde 0,7, Brezilya yüzde 0,4 büyürken, AB ekonomileri binde 2 küçülmüştür" dedi.
     Ana ticaret partnerlerimizden Almanya'da büyüme hızının binde 3'e kadar gerilediğine değinen Büyükekşi, "Fransa ne yazık ki hiç büyüyememiş. İngiltere ise yüzde 0,5 küçülmüştür. Diğer yandan ihracattaki düşüşün etkisiyle yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,9 büyüyen Güney Kore'nin, ikinci çeyrek büyümesi yüzde 0,3 olarak beklenmektedir. Dünya ekonomilerinin büyüyememe krizi ile baş etmeye çalıştığı bir ortamda, Türkiye ekonomisinin yüzde 2,9 büyümesini oldukça önemli ve anlamlı buluyoruz" ifadelerini kullandı.
     İhracatın, büyümenin hem barometresi, hem de lokomotifi olduğunu belirten Büyükekşi, "İlk çeyrekteki yüzde 3,3'lük büyümede olduğu gibi, ikinci çeyrekteki 2,9'luk büyümede de ihracatın damgası vardır. İhracatımız ilk çeyrekte yüzde 12,4, ikinci çeyrekte ise yüzde 14,2 artmıştır" tespitinde bulundu.
    
     -"İhracat, büyümenin motorudur, Türkiye ekonomisinin nirengi noktasıdır"-
    
     İhracatımızın 2. çeyrekte gösterdiği başarılı performans sonucunda, net ihracatın büyümeye katkısının 5,7 puan olduğunu, 2012'nin ilk yarısında bu rakamın 5,1 puan olarak gerçekleştiğini kaydeden Büyükekşi, "Dolayısıyla içeride daralma yaşayan Türkiye ekonomisi, ihracat sayesinde büyüme hızını korumuştur" dedi.
     "İhracat, büyümenin motorudur, Türkiye ekonomisinin nirengi noktasıdır" diyen Büyükekşi, bu gerçekten yola çıkarak, Türkiye'de her kesimin, dışa açık ve ihracatla rekabet eden bir büyüme modelini hayata geçirmek için daha istekli olması gerektiğine inandıklarını söyledi.
     Büyükekşi, "Biz 55 bin firmanın oluşturduğu ihracat ailesi olarak, büyümeye, üretmeye ve ihraç etmeye istekli olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Türkiye'nin dinamik ihracatçıları olarak bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da büyümeyi sırtlamak için yüksek performansla üretip ihraç etmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir