İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -İSO Başkanı Tanıl Küçük: -"İlk altı ayda…

  • Yazı boyutu
İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında...
  -İSO Başkanı Tanıl Küçük:
  -"İlk altı ayda…

İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -İSO Başkanı Tanıl Küçük: -"İlk altı ayda ortalama büyümenin yüzde 3,1 olarak gerçekleşmesi, yılın tamamı için öngörülen yüzde 4'lük büyümenin yakalanmasını riske atmıştır"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, ikinci çeyrekte büyümenin beklentilerin altında kaldığını belirterek, "İlk altı ayda ortalama büyümenin yüzde 3,1 olarak gerçekleşmesi, yılın tamamı için öngörülen yüzde 4'lük büyümenin yakalanmasını riske atmıştır" dedi.
     TÜİK tarafından açıklanan 2. çeyrek büyüme verilerini değerlendiren Küçük, giderek düşme eğiliminde olan hane halkı tüketim harcamalarının ve yatırım harcamalarının eksiye geçmesinin, iç talepteki durgunluğun ikinci çeyrekte daha da ciddi bir boyuta ulaştığını göstermesi açısından önemli ve düşündürücü olduğunu kaydetti.
     Küçük, iç talepteki durgunluğun, dolaylı vergi gelirlerinin katkısını da küçülttüğünü dile getirerek, elde edilen büyümede, kamu kaynaklı tüketim harcamalarının yanında özellikle ihracatın etkili olduğunun görüldüğünü belirtti.
     Bu noktada, dış ticaret verilerinin, ihracatta dolar bazında artıştan çok, miktar bazında artışa işaret ettiğine, dolayısıyla, ihracattaki nispi başarının pazarlarını korumak adına ihracatçıların fiyatından fedakarlık yapmasıyla sağlandığına dikkati çeken Küçük, "Şu gerçeğin altını çizmeliyiz ki, iç ve dış talepteki olumsuz koşullara rağmen, sanayimiz görevini yapmış ve ilk çeyrekteki yüzde 3,3'lük büyümede 0,7 puan olan katkısını, ikinci çeyrekte 0,9 puana çıkarmayı başarmıştır. Diğer taraftan, Temmuz ayında sanayi üretimi yüzde 3,4 oranında arttı. Ancak, 2012'nin ikinci yarısını ve 2013'ü riske atmamak için sanayi üretiminde daha yüksek artışlara ihtiyaç vardır. Özetle, ekonominin, iç talebi canlandırıcı tedbirlerin artık süratle gündeme gelmesi gerektiğini hatırlatan bir noktada olduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir