İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş:…

  • Yazı boyutu
İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında...
  -İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş:…

İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş: -"Büyük bir ihtimalle 2012 yılı için hedeflediğimiz yüzde 4 civarı büyümeyi yakalayamayacağız gibi görünüyor. Merkez Bankası'nın sıkı para politikasını biraz olsun gevşetmesinde fayda var. Yoksa yüzde 4 hedefini yakalayamayacağız"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, 2. çeyrek büyüme verileriyle ilgili olarak, "Merkez Bankası'nın sıkı para politikasını biraz olsun gevşetmesinde fayda var. Yoksa yüzde 4 hedefini yakalayamayacağız" uyarısında bulundu.
     TÜİK tarafından açıklanan 2. çeyrek büyüme rakamlarını AA muhabirine değerlendiren ve önümüzdeki çeyrek için öngörülerini paylaşan Yalçıntaş, "Büyük bir ihtimalle 2012 yılı için hedeflediğimiz yüzde 4 civarı büyümeyi yakalayamayacağız gibi görünüyor. Merkez Bankası'nın sıkı para politikasını biraz olsun gevşetmesinde fayda var. Yoksa yüzde 4 hedefini yakalayamayacağız" dedi.
     Yalçıntaş, "2012 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3,3 büyümüştük, 2. çeyrekte beklentilerimizin biraz altında, yüzde 2,9 büyüdük. Bu büyümeyi dünya ile karşılaştırdığımız zaman dünyada 2. çeyrekte en hızlı büyüyen ülke yüzde 7,6 ile yine Çin oldu. Ama Avrupa Birliği ortalamada 0,2 daraldı. Bu bağlamda ekonomimizin dünya ortalamalarına göre normal, özellikle Avrupa Birliği ile kıyasladığımızda ise başarılı bir çizgide olduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.
     "Burada mühim olan bundan sonra ne olacağı" diyen Yalçıntaş, şunları kaydetti:
     "Alt kalemlere baktığımız zaman, bu Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'daki azalmanın iki ana sebebini görüyoruz. Birincisi hane halklarının yurt içi tüketiminde düşüş olduğunu görüyoruz. Sadece yüzde 0,5 azaldı bu. İkincisi ise özel sektör sabit sermaye yatırımlarındaki düşme. O da yüzde 7,9 azaldı. Bu iki kalem zaten GSYH'nin yüzde 95'ini teşkil ediyor. Ve iki kalemdeki azalma da bizim büyümemizin yüzde 3'lerde kalmasına neden oldu."
     İç talep ve özel sektör sabit sermaye yatırımlarındaki gerilemenin sebeplerinden biri olarak Avrupa'da sürmekte olan krizi gösteren Yalçıntaş, bir diğer sebebin de Merkez Bankası'nın uyguladığı sıkı para politikaları olduğunu kaydetti. Yalçıntaş, "Sıkı para politikasının cari açığa olan olumlu etkisini gördük. Çünkü ilk çeyrekte dış ticaretimiz büyümeye pozitif katkı yapmıştı. Bu çeyrekte de dış ticaret büyümeye pozitif katkı yaptı. Çünkü ihracat yüzde 19,8 artarken ithalatta yüzde 3,2 azaldı. Bu da Merkez Bankası'nın uyguladığı politikanın cari açığı azaltmakta başarılı olduğunu gösteriyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir