İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -Akbank Başekonomisti Fatma Melek: -"Önümüzdeki…

  • Yazı boyutu
İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında...
  -Akbank Başekonomisti Fatma Melek:
  -"Önümüzdeki…

İkinci çeyrek büyümesi beklentilerin altında... -Akbank Başekonomisti Fatma Melek: -"Önümüzdeki çeyreklerdeki büyüme görünümü global ölçekteki yavaşlamadan özellikle Avro Bölgesi'nden dolayı çok daha olumsuz olabilecek"

Akbank Başekonomisti Fatma Melek, gelecek çeyreklerdeki büyüme görünümünün global ölçekteki yavaşlamadan özellikle Avro Bölgesi'nden dolayı çok daha olumsuz olabileceğini, dolayısıyla ilerleyen dönem göz önüne alındığında büyüme açısından çok temkinli olunabilecek bir görünüm olmadığını belirtti.
     TÜİK tarafından açıklanan 2. çeyrek büyüme verilerini değerlendiren Melek, gelen verilerin daha zayıf bir görünüme işaret ettiğini, Merkez Bankası enflasyon raporunda çeyrekte ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmanın ve dış talebin ilk yarıya kıyasla daha zayıf seyredeceğini belirtti.
     Melek, her ne kadar temmuz ayı için açıklanan mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretim verisinin yüzde 1,7 artış gösterse de ileriye yönelik beklentilerin olumsuz olduğunu kaydederek şu değerlendirmeleri yaptı:
     "Mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranları geriliyor. Ağustos sonu itibariyle reel kesim beklenti endeksi önümüzdeki üç aya ilişkin, üretim hacmi, ihracat ve iç piyasa sipariş miktarları ile toplam istihdamdaki artış beklentilerinin zayıflamaya devam ettiğine işaret ediyor. Ayrıca, gelecek on iki aya ilişkin yatırım harcamalarındaki artış yönlü seyrin zayıfladığı gözleniyor. İhracat verileri ağustos ayında geçen yıla göre daralma gösterse de bunda Ramazan ayının etkisi olduğu değerlendirilebilinir. Ancak önümüzdeki çeyreklerdeki büyüme görünümü global ölçekteki yavaşlamadan özellikle Avro bölgesi'nden dolayı çok daha olumsuz olabilecek. Dolayısıyla ilerleyen dönem göz önüne alındığında büyüme açısından çok temkinli olunabilecek bir görünüm yok.
     Bu koşullarda enflasyon da yıl sonuna doğru düşme eğilimine girecek. Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandını yıl sonuna kadar kademeli bir şekilde azaltması kredi faizlerinin de gerilemesine imkan sağlayacak. Makro ihtiyatı açıdan alınacak önlemlerde de bu görünüm daha fazla gözetilebilinir. Yüzde 3'ün altına gerileyecek yıllık büyüme oranı Türkiye için yetersiz olduğu gibi bölgedeki istikrarsızlık ve komşular ile olan sorunlar da göz ardı etmemeli."
     TÜİK tarafından ikinci çeyrek büyüme verilerine göre, Türkiye 2. çeyrekte yüzde 2,9 oranında büyüdü. Öte yandan temmuz ayı sanayi üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 oranında arttı.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir